Oruç açarken neden hurma tercih edilir?

Oruç açarken neden hurma tercih edilir?


11 ayın sultanı Ramazan ayı hızlı bir şekilde başladı. İftar sofralarının vazgeçilmezi hurma yine sofralarda yerini aldı...

Ramazan ayı denilince iftarda ilk akla gelen şeylerden biri de hurma ve pide'dir. Peki hurma nasıl bu kadar Ramazan ayıyla bütünleşti? Bilim insanlarının son yıllarda yaptığı çalışmalar hurmanın kalp hastalıkları ve kanserden korunmada önemli bir yeri olduğunu ortaya koydu. Oruç açma dışında sağlık açısından da birçok yararı olan hurmanın yararları günden güne ortaya çıkarken insanlar hurmanın faydalı etkilerinden ne kadar haberdar? Ve hurma oruç açmada neden tercih ediliyor? İşte hurma hakkında bilinmeyenler...

Hurma, Kur'an-ı Kerim'de adı geçen yiyeceklerden birisidir. Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem), "Müminin sahurunun hurma ile olması, ne güzeldir" ve "Oruçlu hurma ile iftar etsin. Çünkü hurma bereketlidir... Hurmanın bereketli olması, şöyledir ki, onun ağacında (nahle) topluluk ve adalet vardır. İnsanın yaradılışı da böyledir. Çünkü bu ağaç, Âdem aleyhisselâmdan artan çamurdan yaratılmıştır. Nahlenin meyvesi yenince insanın parçası, dokusu olur. Onda bulunan her şey insana da geçer." buyurmuşlardır.

Hurmanın ana vatanı Arabistan yarımadası ve Kuzey Afrika'dır. Müslümanlar için Ramazan ayının vazgeçilmezi olan hurma sıcak iklimlerde yetişir ve bol güneşe ihtiyacı vardır. Ülkemizde ise Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetişmektedir.

Hurma yağ, protein ve karbonhidratı içinde taşıyan tek meyvedir. Bu yüzden iftar ve sahurda beslenme açısından insanın bütün ihtiyaçlarını karşılar. Hurma aynı zamanda kansızlığa da yardımcı olur içinde bulunan B1 ve B2 vitaminleri ile karaciğerin güçlenmesini ve yenilenmesini kolaylaştırır.

İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde insan bedenindeki yaşlılık belirtilerini azaltır. İş hayatında çok çalışma neticesinde doğan yorgunluğu alır. Aynı zamanda Hemoroit hastaları ve ishal olanlar için bünyenin kaybettiği vitamin ve minarelin geri kazanılmasını sağlar.

Hurma besleyici değeri gereği B9 vitamini yani Folik Asit, ve proteinleri içinde barındırır. Bedensel olarak zihnin zinde olmasını sağlar ve vücuda enerji verir.

Vücuttaki kanın yenilenmesini sağlar. İçinde bulunan kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir ve sodyum mineralleri ile meyve şekeri açısından da zengin bir besindir. Hamile kadınların bünyelerinin güçlenmesine yardımcı olur ve içinde bulunan potasyum yapısıyla çocukların gelişmesinde ve büyümesinde büyük rolü vardır.

Sindirim sistemini ve boşaltım sistemini temizlerken ülser gibi hastalıklara iyi gelir. Hurmanın hafızayı da güçlendirdiği ortaya konmuştur. Hafızayı güçlendirirken stresi azaltmasıyla kalp krizi riskini de en aza indirmektedir.

İnsan vücudunda oluşan çoğu hastalığa deva olan hurma kuru öksürük, bronşit ve soğuk algınlığına da iyi gelir. Vücudun kemik gelişimini güçlendirir ve destekler.

Hurma Ramazan ayı dışında günlük beslenmede de tercih edilirse bazı göz hastalıklarını ve gece körlüğünü de önlemektedir.

Peki hurma neden Ramazan ayında oruç açarken tercih edilmelidir? Müslümanlar için ayrı bir yeri olan hurma insanın oruçluyken yaşadığı halsizliğin önlenmesinde etkilidir. Bu açıdan iftarı hurmayla açmak insan sağlığı açısından da önemlidir.

Ramazan ayında iftar sofralarının baş tacı olan hurma bu yıl Türkiye'de, kilosu 10 lira ile 80 lira arasında satışa sunuluyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu