Almanya'ya  ‘hatayı düzelt’ çağrısı

Almanya'ya ‘hatayı düzelt’ çağrısı


Türkiye, sözde soykırım tasarısının, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın rezervini kaldırması sonucu parlamentoya geldiğini muhataplarına hatırlattı. Ankara, tarihi hatanın düzeltilmesini bekliyor. Ayrıca Berlin’den kararın Alman devleti ve hükümetinin resmi görüşünü yansıtmadığını kamuoyuna açıklaması da istenecek.

Türkiye, sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını parlamentosundan geçiren Almanya'ya karşı hangi adımların atılacağı konusunda yol haritasını hazırladı.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nu istişarelerde bulunmak üzere Türkiye'ye çağıran Dışişleri Bakanlığı, gerekli talimatları verdi. Almanya Parlamentosu'ndaki oylamaya Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanları katılmadı. Ancak Türkiye, bunun yeterli olmadığını düşünüyor.

İNANDIRICI DEĞİL

Türkiye, Almanya Parlamentosu'na sevkedilen yasa tasarısının sadece bir partinin girişimi olarak izah edilemeyeceğini vurguluyor. Tasarının Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın tasarı üzerindeki rezervini kaldırması sonucu parlamentoya geldiğine işaret edilerek, hükümet üyelerinin sadece oylamaya katılmayarak tasarıyı desteklemedikleri görüntüsü vermiş olmaları inandırıcı bulunmuyor.

AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Sahip olduğu bu düşünceleri Alman muhataplarıyla da paylaşan Türkiye, Alman hükümetinden bu hatanın düzeltilmesini bekliyor. Bu doğrultuda Alman hükümetinden beklenen ilk adım, devletin ve hükümetin resmi tutumunun ve görüşünün tasarıyla örtüşmediğini ve kendilerini bağlamadığını Türkiye'ye ve kamuoyuna açıklamaları. Daha önce Avusturya ve Lüksemburg da parlamentolarından çıkan karar karşısında aynı yöntemle açıklama yaptı.

YAPILANLAR PLANLI

Konuya ilişkin olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya'nın söz konusu tasarıyla Türkiye'ye bir mesaj, bir ders verme amacı güttüğünü belirterek, “Almanya'da hiçbir şey tesadüf değildir. Yapılan herşey sistematiktir. Bu tasarı da parlamentoya bu sistematik içerisinde getirilmiştir” dedi.

GURBETÇİLER TEYAKKUZDA

Tasarının Alman Parlamentosu'nda kabul edilmesi, özellikle Almanya'daki gurbetçilerde rahatsızlık yarattı. Bu doğrultuda sözde soykırımın eğitim müfredatına alınma çabalarına karşı hazırlıklı olunacak. Ermeni anlatısının eğitim yoluyla dikte ettirilme girişimlerine karşı Türk vatandaşları bireysel hak ve hukuk yollarını kullanacak. Yine söz konusu tasarının Avrupa hukukuna aykırı olduğu diplomatik arenada her platformda dile getirilecek. AİHM'in, “Bu konudaki Ermeni anlatısının mutlak gerçek olmadığına ve özgürce tartışılabileceği, Ermeni anlatısını sorgulayan görüşlerin ifade özgürlüğünün mutlak koruması altında bulunduğu, 1915 olayları ile Holokost arasında benzerlik kurulamayacağı”na dair hukuken bağlayıcı tespitleri diplomatik temaslarda ısrarla vurgulanacak.

Patrik'ten Erdoğan'a üzüntü mektubu

Türkiye Ermenileri Patrikliği, Patrik Vekili Aram Ateş- yan'ın imzasını taşıyan bir mektupla, Alman Parlamen- tosu'nun 'Ermeni soykırımı' kararı nedeniyle üzüntü duyduklarını aktardı. Patrikliğin Facebook hesabından yayımlanan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hitaben yazılan mektupta, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Birinci Dünya Savaşı'nın trajik dönemlerinde cereyan etmiş olay- lar hakkında Almanya Cumhuriyeti Millet Meclisi'nin aldı- ğı karar, milletimiz nezdinde derin bir üzüntü yaratmıştır. Türkiye Ermenileri Cemaati olarak bu üzüntüye paydaş olduğumuzu, kalbi ve samimi duygularımızın bir ifadesi olarak Yüksek Makamınıza arz ediyoruz” denildi. AGOS'TAN ÇİRKİN İFADELER Mektubu dolayısıyla sosyal medyada Ateşyan'ı linç kam panyası başlatıldı. Daha önce teröre destek bildirisine imza atan akademisyenlerin de aralarında olduğu isimler Ateşyan'ı hedef gösterdi. Agos gazetesi ise Ateşyan'a çirkin ifadelerle tepki gösterdi. Gazete Ateşyan'a " Zat-ı alilerinize akıl, fikir, izan diliyoruz" dedi.

Ermenistan yanlış yapıyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, resmi ziyaret için Berlin'de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Merkel, başbakanlıkta gerçekleşen görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, “Türkiye ile Ermenistan arasındaki tarihin, bir tarihçiler komisyonu kurularak ele alınmasına katkı sağlamamız gerekir. Hem Ermeni hem de Türk tarafıyla bu konuyu konuşmaya devam edeceğim” dedi. Aliyev ile Dağlık Karabağ sorununun barışçıl şekilde çözülmesi gerektiği konusunda görüş birliği içinde olduklarını ifade eden Merkel, “Bu nedenle Dağlık Karabağ sorununun çözümünün Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin düzeltilmesine de katkı sağlayacağına inanıyoruz. Orada 2005 ile 2009 yılları arasında bu konuda çabaların olduğunu biliyoruz. Ancak bunlar sonunda durma aşamasına geldi” diye konuştu.Aliyev ise Ermenistan'ın sürekli şekilde Azerbaycanı kışkırttığını, mezarları ve camileri yıktığını, sivil halka da saldırdığını ifade eden Aliyev, ''Ermenistan yanlış hesaplar yapıyor. “Dağlık Karabağ'da soykırım yaşandı. Bu belgelenmiş bir olaydır. Delillerin olmadığı yüzlerce yıl önce yaşanan bir olay değildir. Uluslararası toplumun gözleri önünde gerçekleşmiştir” dedi.

 

Yeni Şafak

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu