Türkiye çok yönlü ve karmaşık bir terör saldırısıyla karşı karşıya

Türkiye çok yönlü ve karmaşık bir terör saldırısıyla karşı karşıya


AB Bakanı Çelik, İstanbul’da meydana gelen terör saldırısına ilişkin, "Türkiye, etrafımızdaki istikrarsızlıktan kaynaklanan PKK, DAEŞ, DHKP-C, Suriye rejimi kaynaklı çok yönlü ve çok karmaşık bir terör saldırısıyla karşı karşıya." dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, İstanbul’da meydana gelen terör saldırısına ilişkin, "Türkiye, etrafımızdaki istikrarsızlıktan kaynaklanan PKK, DAEŞ, DHKP-C, Suriye rejimi kaynaklı çok yönlü ve çok karmaşık bir terör saldırısıyla karşı karşıya." dedi.

Ömer Celik, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt’u kabulünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İstanbul Vezneciler'de gerçekleştirilen terör saldırısının, Türkiye’nin demokrasi, hukuk devleti ve toplumsal barışına dönük olduğunu belirten Çelik, "Türkiye, etrafımızdaki istikrarsızlıktan kaynaklanan PKK, DAEŞ, DHKP-C, Suriye rejimi kaynaklı çok yönlü ve çok karmaşık bir terör saldırısıyla karşı karşıya. Türkiye burada meşru güvenlik güçleriyle, hukuk devleti kuralları çerçevesinde demokrasisini, hukuk devletini ve toplumsal barışını korumaktadır. Zaman zaman bunun bir iç savaş ya da iç çatışma olduğuna dair bazı değerlendirmeler duyuyoruz. Bu değerlendirmelerin hepsi yanlıştır. Olan biten şey meşru devlet güçlerinin terörle mücadelesidir." ifadesini kullandı.

Türkiye’nin sahip bulunduğu birçok boyutun yanı sıra bir Avrupa ülkesi olduğunu da anlatan Çelik, "Yapılan bu saldırılar, aynı zamanda, Avrupa demokrasisi ve güveliğine yapılan saldırılardır. Kendi güveliğimizi korumaya muktediriz. Bunu yapmak için de bundan sonra daha kararlı şekilde bu mücadeleye sürdüreceğiz." diye konuştu.

Uzun zaman önce Güneydoğu’da silahların bırakılması ve huzurun gelmesi için çok önemli adımlar ve reformlara imza atıldığını vurgulayan Çelik, "Halkın yararına atılan tüm bu adımlar terör örgütü tarafından istismar edildi ve bölgede yerleşen teröristler tarafından barış süreci toplumsal kardeşlik süreci, çözüm süreci imha edilmeye çalışıldı. Şimdi gelinen noktada demokrasi ve hukuk devletini korumaya kararlıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin AB’ye tam üyelik müzakerelerini yürüttüğünü hatırlatan Çelik, "Türkiye’ye yöneltilen terör saldırısı, güvenliğimize yönelen saldırılar, demokrasimize yöneliktir ve demokrasimizi korumaya kararlıyız." dedi.

"Terörle mücadelede Türkiye’ye tam destek veriyoruz"

AKPM Başkanı Pedro Agramunt, İstanbul Vezneciler’deki terör saldırısını kınayarak, Türkiye’ye terörle mücadelede destek mesajı verdi.

Agramunt, "Terörle mücadele konusunda Türkiye’ye tam destek veriyoruz. Böyle bir saldırıyı desteklemek için hiçbir şey gerekçe olamaz. Bunun önlenmesinin hem Türkiye hem de Avrupa için büyük önem taşıdığının farkındayız." dedi.​

Hem Avrupa hem de dünya gündemindeki en önemli endişe kaynaklarından birinin terör meselesi olduğunu kaydeden Agramunt, Haziran ayı içerisinde düzenlenecek bir sonraki AKPM oturumunda teröre karşı, "No Fear/Korku Yok" kampanyası başlatacaklarını duyurdu. 

Bu kampanya ile Avrupa'da yaşayan vatandaşların hayatlarını korkusuz bir biçimde yaşamasını, korkmadan maçlara, kafelere, sinemaya gitmesini, dışarı çıkmasını sağlamak istediklerini ifade eden Agramunt, bunu yapmazlarsa, terörün kazanacağını bildirdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'den tezkere açıklaması
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Merkel oy alabilmek için Türkçe afişler hazırladı..

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu