Türkiye Balkanlar'daki kardeşleriyle bütünleşiyor

Türkiye Balkanlar'daki kardeşleriyle bütünleşiyor


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliğinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.Balkan coğrafyasının yaklaşık 6 asır boyunca Osmanlı'nın adaletli yönetimi altında kaldığına işaret eden Kurtulmuş, "Burada bizim dostlarımız, kardeşlerimiz var. Çok farklı milletlerden, çok farklı dinlerden, etnik kökenlerden insanlar burada asırlarca bir arada yaşadılar, barış içerisinde yaşadılar, huzur içerisinde yaşadılar." diye konuştu.

Kurtulmuş, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonraki şartlarda Balkan coğrafyasındaki halkların birbirinden koptuğunu ve birbirine düşman hale getirildiğini vurgulayarak, "Hatta içinde bulunduğumuz şu şehirde, hemen şu karşıki dağlardan Sırpların Saraybosna'yı nasıl ateş altına aldığını biliyoruz. Bütün Balkanlar uzun yıllar süren büyük bir ayrılığın, çatışmanın içerisinde yer aldı." ifadesini kullandı.

"Türkiye Balkanlar'daki kardeşleriyle bütünleşiyor"
Sadece Balkan milletlerinin birbirinden ayrılmadığını, aynı zamanda Türkiye'den ve Türk kardeşlerinden de ayrıldığını söyleyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bir asır boyunca bu ayrılık devam etti. Uzun sürdü. Derin acıların olduğu, bizde de Türkiye'de yaşayan Balkan kökenli kardeşlerimizin, yurttaşlarımızın da her birinin ailesinde çok derin acıların, çok derin hatıraların olduğu, kötü hatıraların olduğu büyük ayrılık süreçleri oldu. Çok şükür artık Türkiye Balkanlar'la birleşti. O bir asırlık ayrılığın sonunda, acı hatıralarla dolu bu ayrılıklardan sonra, yeniden Türkiye Balkanlar'daki kardeşleriyle Balkanlar'daki dostlarıyla birleşiyor, bütünleşiyor. Bütün Balkan milletleriyle dostane ilişkilerini yeniden hızlı bir şekilde inşa etti, inşa etmeye devam ediyor."

Muhabir: Kayhan Gül

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İbrahim Kalın'dan S-400 açıklaması
Türkiye
Terörist sevici vekil hakkında savcılık fezleke hazırladı
Dünya
Yemen topraklarından Mekke'ye ikinci balistik füze saldırısı girişimi

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu