Artık Türkiye bize yetmiyor

Artık Türkiye bize yetmiyor


Soysal Danışmanlık tarafından bu yıl 11'incisi düzenlenen Perakende Liderler Konferansı (LİDKO) Hollanda'nın Amsterdam kentinde gerçekleştirildi.LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, konferansta yaptığı konuşmada 2016 yılının 2015'e göre daha iyi olmasını beklediklerini söyledi.

Sektörün yıla iyi başladığını ancak mayısta hedeflerin tutmadığı bilgisini veren Küçük, mayıs ayında beklenen iklim şartlarının yaşanmadığını, havanın serin gittiğini kaydetti.

Perakendecilerin artık Türkiye'de belli bir büyüklüğe geldiğini vurgulayan Küçük, bir AVM'ye baktıklarında neredeyse yüzde 50-60'ını Türk markalarının doldurduğunu, bunun büyük bir başarı olduğunu, Almanya'da bu oranın yüzde 10 bile olmadığını ifade etti.

Küçük, kendilerinin Türkiye içinde bir vizyon koymamaları, global bir marka olma hedefi koymaları gerektiğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Değişime hazır olmamız gerekiyor. Buna komşularımızdan, Avrupa'dan başlayabiliriz. Yelken açma zamanı geldi. Bu kadar marka olan bir ülkede bu pazar yetmez, hepimizi doyurmaz. Şu an 30 ülkedeyiz. Bunun 11'inde sektör lideriyiz. 2009'da yurt dışına açılmıştık, 6-7 yılda 11 ülkede sektör lideri olabiliyorsak, demek ki başarılabiliyormuş.

/"Artık yurt dışı açılımına kafa yormamız gerek /
VIA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar ise Vahap Küçük'ün kendisine anlattığı bir menkıbeyi aktardı.

Bayraktar, "Fatih'e sormuşlar; 'Herkes İstanbul'u almak için çok uğraştı, sen aldın. Bu işin farkı nedir?'. Rivayet odur ki Fatih; 'Benim İstanbul'u almak gibi bir derdim olmadı, ben Avrupa'yı almak istedim' demiş. Hayat bizim hayallerimizi nereye konumlandırdığımızla çok alakalı. Çünkü hayaller nerede konumlanırsa, gerçekler de ona o kadar yakın oluyor." dedi.

İnovasyonun tamamen hayal kurmak olduğunu belirten Bayraktar, herkesten farklı işleri yapabilmenin inovasyon olduğunu dile getirdi.

"Artık Türkiye bize yetmiyor" diyen Bayraktar, Türkiye'deki sıkıntıları konuşmanın enerjilerini aldığına işaret ederek, Avrupa ve Amerika'nın kendileri gibi girişimcilere aç olduğunun altını çizdi.

Bayraktar, Fatih'in İstanbul'u almak gibi bir gayesinden ziyade Avrupa'yı fethetmek gibi bir gayesi olduğuna dikkati çekerek, son 10 yılda Türkiye'deki perakende sektörünün çok büyüdüğünü, artık yurt dışı açılımına kafa yorulması gerektiğini dile getirdi.

Muhabir: Sümeyye Dalkılınç

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
ÖTV, MTV arttı… Gözler o sektöre çevrildi
Dünya
İtalya bölünme için ilk adımı attı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu