Su tasarrufunun püf noktaları

Su tasarrufunun püf noktaları


Meyve ve sebzeleri su dolu kapta yıkamak, bulaşık makinesi kullanmak, tıraş olurken ve diş fırçalarken musluğu kapatmak, duş süresini kısaltmak gibi basit önlemler su tüketimini azaltıyor, tonlarca su tasarrufu sağlıyor.


Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin (ASKİ) internet sitesinde, "Pratik su tasarruf yöntemleri" başlığı altında verilen bilgiye göre, meyve ve sebzelerin akan musluğun altı yerine su dolu bir kapta yıkanması 4 kişilik bir aileye yılda 18 ton su tasarrufu imkanı tanıyor.

Ayrıca bulaşıkları elde değil de makinede yıkamayı tercih eden 4 kişilik ailenin sadece bu yolla sağlayacağı su tasarrufu, yılda ortalama 40 tona ulaşabiliyor. Elde bulaşık yıkandığında 84-126 litre su kullanılıyor, bulaşık makinesinde harcanan su miktarı ise sadece 12 litrede kalıyor.

Tıraş olurken, diş fırçalarken kapatılan musluklardan kişi başına yılda 12, duş süresini 1 dakika azaltarak da 18 ton su tasarrufu yapılabiliyor. Ayrıca, içme suyu dışındaki sular birkaç kez değerlendirilebilir, sebze ve meyvelerin yıkandığı suyla balkonlar da yıkanabilir.

"Gizli su kaçaklarına dikkat"
Öte yandan gizli su kaçağının tespiti için bütün muslukların kapatılıp su sayacının okunması gerekiyor. Tüm musluklar kapalıyken sayacın dönmesi, iç tesisatta "su kaçağı var" anlamına gelir ve acilen tamir ettirilmesi gerekir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu