Tasarıya en çok sevinen İngiliz basını oldu!

Tasarıya en çok sevinen İngiliz basını oldu!

  • 03 Haziran 2016 11:29


Alman Federal Parlamentosu, dün 1915 Ermeni iddialarını 'soykırım' olarak niteleyen tasarıyı onayladı. Almanya'nın tasarıyı onaylamasının ardından en çok Türkiye düşmanları sevinirken, İngiliz basını yine hadsiz yorumlar yaptı. Gazete, "Türkiye bu soykırımı kabullensin" ifadelerini kullandı.

Almanya'da Federal Meclis "Ermeni soykırımı" iddialarını tanıyan bir tasarıya onay verdi. 1915 olaylarının "Soykırım" olarak tanınması tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi. 1 çekimser, 1 hayır oyunun kullanıldığı oylamaya Almanya Başbakanı Angela Merkel katılmadı. Tasarının Almanya tarafından imzalanmasına en çok Türkiye düşmanları sevindi. Dünya basını, konuya ilişkin çirkin yorumlar yaparken, yine en çok haddini aşan İngiliz basını oldu.

Küstah yorum: Türkiye çileden çıktı

İngiliz gazetelerinin hemen hepsi skandal yorumlara imza attı. Daily Telegraph, "Almanya'daki soykırım oylaması Türkiye'yi çileden çıkardı" yorumlarını yaparken, "Türkiye, Büyükelçisini çekti, öfkesini gizlemedi" ifadelerine yer verdi.

'Ankara Berlin'e öfkeli'

Financial Times'taki haberin başlığı ise "Ankara, Ermenilerin kitlesel şekilde öldürülmelerine ilişkin oylama nedeniyle Berlin'e öfkeli" şeklinde yorumladı.

Haberde tasarının kabul edilmesinin, Türkiye-Almanya ilişkilerine zarar verebileceği, göçmen krizinin çözümünde de Avrupa'nın işini zorlaştırabileceği belirtiliyor.

Guardian'daki haberde ise Almanya Federal Meclisi'nde tasarıya tüm partilerin destek verdiği, hayır ve çekimser oyların sayısının birde kaldığı kaydediliyor.

Times'taki haberin başlığı ise "Türkiye, soykırım oylaması sonrası büyükelçisini çekti." Gazete, Federal Meclis'in kararının Türkiye ile Almanya arasında diplomatik gerilimi artıracağını iddia ediyor.

Times: Türkiye kitlesel kıyımı kabullenmeli

Times, Almanya Federal Meclisi'nin kararını başyazısında da değerlendirmiş. Gazeteye göre, "Türkiye, Ermenilerin kitlesel kıyımını kabullenmeli".

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Çavuşoğlu'ndan IKBY'ye uyarı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu