ŞENSOY''TÜRK DÜNYASI ENTEGRASYONU DAHA GÜÇLENMELİ''

ŞENSOY''TÜRK DÜNYASI ENTEGRASYONU DAHA GÜÇLENMELİ''


İstanbul’da düzenlenen Dünya Türk Forumu açılış konuşmaları ile devam ediyor. Dünya Türk Forumu’na TÜRKPA Genel Sekreteri Jandos Asanaov, TASAM Başkanı Sülymen Şensoy ve Dünya Türk Forumu Akil Kişiler Kurulu Temsilcisi Prof.Dr.Nevzat Yalçıntaş birerkonuşma yaptı.Türkçe Konuşan Ülkeler ve Uluslararası Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan’da katıldığı Dünya Türk Forumu 1. gün oturumları ile devam ediyor.

TASAM Başkanı Sülymen Şensoy açılış ve selamla konuşmasında 5. Dünya Türk Forumu ana temaları olan Stratejik İletişim: Referans Değerler, Kurumlar, Kişiler’’ ve  Türk Diasporası Vizyonu, Stratejik İletişim ve Yönetişimi" atıfta bulunarak katılımcılara kısa bir sunum gerçekleştirdi. Şensoy ''Dünya'daki gelişmelere gerçekçi yaklaşımlarda bulunmalıyız. Bütün dünyada AB modeli alan yeni entegrasyonlar yapılıyor. Afrika ve Amerika kıtasında bunun örnekleri var. Entegrasyonu hızla şekilleniyor. Türk Dünyası'nda entegrasyonlar konusunda dah güçlü çalışmalar yapılmalıdır. Türklerin yaşadığı topraklarda tairhin ilk entegrasyon projesi olan İpek Yolu bulunmakta ve Çin'in 2049 hedefli çalışmaları bu yöndedir''dedi.Süleyman Şensoy konuşmasında doğal zenginliklere sahip olan ülkelerin bunu koruyacak güce sahip olmaması halinde istikrarsızlık ortaya çıktığına dikkat çekti.Şensoy orta sınıfın öneminin altını Dünya Türk Forumu olarak ilerinye yönelik yapacakları çalışmaları anlattı.

ASANOV ''TÜRK KONSEYİ İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ ''

TÜRKPA Genel Sekreteri Jandos Asanaov protokol konuşmasın'da Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesinin (TÜRKPA kuruluşu hakkında bilgiler vererek ''TÜRKPA Türk dünyası yegane parlamenter boyutu olarak kardeş ülkelerimiz arasında sıkı işbirliği platformu oluşturmaktadır. Malum olduğu üzere, 2001-cı yılında ilk defa Kazakistan cümhurbaşkanı sayın Nursultan Nazarbayev Türk Dili Konuşan Ülkeler Cumhurbaşkanları zirvesinde Türk Dünyası Parlamenter Kuruluşun yaratması fikrini öne sürmüş ve 2006-cı yılında bir dahaki zirve toplantısında bu fikri tekrarlamıştır. İki sene sonra şöyle ki 2008 yılının 21 Kasım tarihinde muhteşem İstanbulda, Dolmabahçe Sarayında Türkiye'nin evsahipliğinde dört ülkenin parlamento başkanları İstanbul Anlaşmasını imzalamıştır. Şu andan itibaren Azerbaycan, Kazakistan, Kırgizistan ve Türkiye'nin kurumsal parlamentolar arası işbirliği başlatılmış oluyor. 1 sene sonra 2009 yılında Azerbaycan başkenti Bakü`de TÜRKPA 1. Genel kurul düzenlenerek aynı zamanda Asamblenin Sekretaryası kuruldu.

Hem Türk Keneşi ve hem de TÜRKPA Türk Dili Konuşan Devletler arasında işbirliğinin genişletilmesi koordinasyonunu yapan temel kurumlardır. Türk işbirliği için Türk Keneşi çerçevesinde bir araya gelen devlet başkanları tarafından belirlenen bir gündem vardır ve TÜRKPA Türk işbirliğinin parlamenter boyutu olarak Türk Keneşi'nin tüm projelerine yasal destek sağlamayı taahhüt edilmiştir. Türk Keneşi'nin faaliyetlerine yasal desteğin verilmesinden başka, fırsattan yararlanarak saygıdeğer katılımcıları TÜRKPA'nın ana hedefleri ve görevleri hakkında bilgilendirmek isterim. Bunlar aşağıdaki gibidir; üye ülkeler arasında parlamento tecrübesi ve en iyi uygulamaların geniş değişimi, öncelikli işbirliği alanlarında üye ülkelerin mevzuatının muhtemel uyumlaştırılması,Türk dünyasının kültürel miras ve tarihinin, sanat değerleri ve edebiyatının temel çalışılması,eğitim, bilim, teknoloji ve çevre koruma alanlarında etkili bölgesel işbirliğinin teşviki,üye ülkeler arasında daha geniş bilgi akımı amacıyla kitlesel iletişim araçları etkileşimi kolaylaştırmak''dedi.Dünya Türk Forumu Akil Kişiler Kurulu Temsilcisi Prof.Dr.Nevzat Yalçıntaş 'da söz alarak katılımcılara seslendi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu