Muhalifler: Koalisyon güçleri Halep'in kuzeyini YPG'ye teslim etmek için bizi yalnız bıraktı

Muhalifler: Koalisyon güçleri Halep'in kuzeyini YPG'ye teslim etmek için bizi yalnız bıraktı


Halep'in kuzey kırsalında terör örgütü DAEŞ'e karşı savaşan Muhalif birlikler, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bölgeyi PYD'ye teslim etmek ve DAEŞ'e karşı savaşan tek meşru gücün PYD olduğunu göstermek için kendilerini yalnız bıraktığını söylediler.

Halep'in kuzey kırsalında terör örgütü DAEŞ'e karşı savaşan Muhalif birlikler, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bölgeyi PYD'ye teslim etmek ve DAEŞ'e karşı savaşan tek meşru gücün PYD olduğunu göstermek için kendilerini yalnız bıraktığını söylediler.

ÖSO'ya bağlı Ceyş'ül Şemal (Kuzey Ordusu) komutanı Rafik Zâmut yaptığı açıklamada, ABD, Rusya ve batılı güçlerin, Halep'in kuzey kırsalındaki Muhalif birlikleri yok edip yerine PYD'nin askeri kanadı YPG'yi getirip DAEŞ'e karşı savaşan tek meşru olarak göstermek için komplo içerisinde olduklarını söyledi.

Zâmut, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Muhalif birlikleri destekleme konusunda ciddi olmadığını aksine son 6 ay içerisinde DAEŞ karşı savaşan grupları yanıltmaya ve operasyonları önlemeye çalıştığını kaydetti.

Hamza Özel Kuvvetleri Tümeni Türkmen komutanı Seyfeddin Polat'da ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin son dönemlerde PYD'nin Mare'ye doğru ilerleyip ele geçirmesi ve DAEŞ'e karşı savaşan tek meşru güç olması için kendilerine verdiği hava desteğini azalttığını söyledi.

Polat, ÖSO birliklerinin özellikle Çobanbey'i ele geçirdikten sonra DAEŞ'in Rakka ve Munbej'den çok sayıda militanını bölgeye sevk ettiğini ve ilerleyip Azez ile Mare arasındaki yolu kestiğini, Koalisyon güçlerinin DAEŞ'e savaşta ve Muhalifleri desteklemede ciddi olmadığını belirtti.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu