Kıdem tazminatı 15 değil, 30 gün üzerinden hesaplanmalı

Kıdem tazminatı 15 değil, 30 gün üzerinden hesaplanmalı


Öz Ağaç-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Dolu, "Kıdem tazminatı hesaplaması her yıl için 15 gün değil, 30 gün olan brüt yevmiye üzerinden hesaplanmalıdır. Uygulamanın bu yönüyle devam etmesi gerektiğini savunuyoruz." dedi.

Öz Ağaç-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Tuncay Dolu, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının üzerinde çalıştığı kıdem tazminatı fonunu prensip olarak HAK-İŞ'e bağlı sendikalar desteklemektedir. Özellikle kıdem tazminatıhesaplaması her yıl için 15 gün değil, 30 gün olan brüt yevmiye üzerinden hesaplanmalıdır. Uygulamanın bu yönüyle devam etmesi gerektiğini savunuyoruz." dedi.

Diyarbakır'da HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı Öz Ağaç-İş Sendikasınca yürütülen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezinin (ÇASGEM) desteklediği "Mobilya ve Kağıt Sanayi İşçileri İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Eğitim Projesi" programı kapsamında işçilere iş sağlığı ve güvenliği, iş hukuku, sosyal güvenlik ve mobbing eğitimi verildi.

Merkez Çelik AŞ toplantı salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Dolu, çalışanlara iş hukuku ve sosyal güvenlik konularında eğitim verdi, işçileri yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirdi.

Dolu, yeni bir sisteme geçmek isteyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının çalışmalarını desteklediklerini fakat işçinin hakkı konusunda kırmızı çizgilerinin bulunduğunu söyledi.

Tuncay Dolu, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının üzerinde çalıştığı kıdem tazminatı fonunu prensip olarak HAK-İŞ'e bağlı sendikalar desteklemektedir. Sendika olarak işçinin hakları konusunda taviz gösteremeyeceğimiz kırmızı çizgilerimiz var. Özellikle kıdem tazminatı hesaplaması her yıl için 15 gün değil, 30 gün olan brüt yevmiye üzerinden yapılmalıdır. Uygulamanın bu yönüyle devam etmesi gerektiğini savunuyoruz." diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu