SURİYE’DE PKK’ya ORDU KURULUYOR

SURİYE’DE PKK’ya ORDU KURULUYOR


Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Dernek Başkanı Güngör Yavuzaslan Suriye’deki ABD-PYD işbirliği ile ilgili yeni bir iddiayı ortaya attı.

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Dernek Başkanı Güngör Yavuzaslan Suriye’deki ABD-PYD işbirliği ile ilgili yeni bir iddiayı ortaya attı.

Yavuzaslan’’ABD Merkez Kuvvetler ( Centcom) komatanı Joseph Votel Ankara’ya gelmeden bir gün önce Suriye’ye gitti.  Ayn el-Arap (Kobani) olmak üzere YPG-DSG (DSF-QSD) kontrolündeki bölgelerde yeni kurulan gücün yapılanmasını denetledi. YPG-DSG’ne ait kampları ziyaretinde kamplardaki PKK’lılarla görüştü.

Bugün YPG-DSG, 912 kilometrelik Türkiye-Suriye sınırının 820 kilometresini kontrol ediyor. Geriye kalan 90 kilometrelik alan için ise İŞİD ile muhalifler lerin çatışma alanı. ABD bölgede kendisine PYD-PKK unsurlarını pantner olarak görüyor.

Irak’ta yaptığı gibi Kuzey Suriye’de yeni bir askeri yapılanma oluyor. Adına Demokratik Suriye Güçleri denen oluşum büyük oranda PKK militanlarından oluşan bir yapı.

Bugün Suriye savaşının Kuzey bölümüne bakıldığında IŞID’den kurtarılan bölgelere PYD-PKK unsurları yerleştirilmekte ve buralardakş Türkmen ve Arap nufüs alandan zorla göç ettirilmektedir. ABD özel kuvvetleri ile PKK temelli yeni ordu kurmaktadır’’dedi.

Ortadoğu’yu yakından takip eden Yavuzaslan Türkiye’de bulunan ABD üslerinden bölgeye askeri yardımlar gönderildiğini belirterek PKK’nın ABD ve Rusya’da aldığı askeri yardımı Türkiye’deki terör saldırılarında kullandığını açıkladı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Tutuşan YPG'den küstah Türkiye açıklaması
Türkiye
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şehit ailelerine başsağlığı telgrafı
Dünya
Uluslararası Seyun Havalimanı'ndan uçuşlar durduruldu

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu