"Veganlar Her Şeyi Yapabilir" Dedi. YAPAMADI

"Veganlar Her Şeyi Yapabilir" Dedi. YAPAMADI


Avustralyalı genç kadın "Veganlar Her Şeyi yapabilir" diyerek tırmanmaya başladığı Everest Dağı'nda, yüksek irtifanın bünyesine ağır gelmesi sebebiyle hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz hafta sonu Everest Dağı'nda trajik bir ölüm meydana geldi. 34 yaşındaki Maria Strydom isimli Avustralyalı kadın, irtifa hastalığına yenik düştü.

"Biz veganların çok zayıf bünyeli olduğumuz gibi saçma bir düşünce var. Bunun yanlış olduğunu herkese ispatlamak istiyorum" diyerek, dünyanın en yüksek dağı olan Everest'e tırmanmak için yola çıkan Maria, irtifanın bünyesine ağır gelmesi sebebiyle hayatını kaybetti.

Maria Strydom ve kocası Robert Gropel, zirveye doğru giderken ulaştıkları son kampta hastalandılar. Bunun üzerine hemen tedavi altına alınan genç çiftten Robert Gropel iyileşirken, Maria Strydom o kadar şanslı değildi.

Robert Gropel'in babası oğlunun sağlık durumunun iyi olduğunu ancak karısının hayatını kaybetmesi sebebiyle çok üzgün olduğunu söyledi.

Veganlık Nedir?

Veganlık ya da veganizm, çeşitli nedenlerle hayvan kökenli gıdaları ve diğer hayvansal ürünleri kullanmayı reddetme. Bazen "sıkı vejetaryenlik" diye de adlandırılır. Vegan kişiler, hayvan kullanımı yoluyla elde edilen gıdaları, giyecekleri ve diğer tüm yan ürünleri kullanmayı reddetmektedir.

1944 yılında, The Vegan Society'nin kurucularından Donald Watson veganlığı şu şekilde tanımlıyordu: “Veganlık hayvanlar alemine dair sömürü ve zulmün tüm biçimlerini dışlamanın ve yaşamı gözetmenin yoludur.Etbalık, kümes hayvanı, yumurtabal, hayvansal süt ve türevlerini dışlayıp bitkiler aleminin ürünleriyle yaşamak ve tamamen ya da kısmen hayvanlardan üretilen tüm ticari malların alternatiflerini kullanmak şeklinde pratiğe dökülür."
 

Veganlığın Zararları

Acıbadem Hastanesinden yapılan açıklamaya göre vejetaryen ve vegan beslenmenin sağlığa bazı yararları olsa da zararları oldukça fazla. Yapılan çalışmalar, zayıf gıda alımının yanı sıra hayvansal kaynaklı gıda tüketilmemesinin, birçok besin ögesi eksikliklerine sebep olduğunu ortaya koyuyor. Yeterli olarak alınamadığı için risk altında olunan besin öğeleri arasında Omega-3 yağ asidi, B12 vitamini, demir, kalsiyum ve D vitamini geliyor.

 


Örneğin Amerikan Kalp Birliği haftada en az 2 kez balık tüketimi öneriyor. Vejetaryen ve vegan beslenenler Omega-3 ihtiyacını balık tüketmedikleri için doğal yollardan karşılayamaz. B12 vitamini de özellikle kırmızı et, balık, tavuk ile süt ve süt ürünlerinde bulunur. Eksikliğinde anemiden yorgunluğa, iştahsızlıktan hafıza kaybı hatta depresyona dek birçok problem ortaya çıkarabilir. Demir eksikliği kişide kansızlıktan bağışıklık sisteminin azalmasına konsantrasyon bozukluğundan sinirliliğe birçok soruna yol açarken, kalsiyum yoksunluğu kemiklerin ve dişlerin yapısını çok yakından etkiler.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu