Küba'da küçük ve orta ölçekli işletmeler yasal hale getiriliyor

Küba'da küçük ve orta ölçekli işletmeler yasal hale getiriliyor


Küba'da, Komünist Parti'nin geçen ay düzenlenen kongresinde onaylanan ve bugün yayınlanan bildiride, küçük, orta ve mikro ölçekli özel işletmelerin, partinin ekonomik ve sosyal alanda hazırlanan ana planında yer aldığı belirtildi.

“Küba, Sosyalist Gelişim Ekonomik ve Sosyal Modelinin Kavramsallaştırılması” başlıklı bildiride, üç kategorideki işletmelerin, sahiplerinden ayrı bir tüzel kişilik olarak tanınacağı ve serbest meslek çalışanlarının güvence altına alınacağına dikkat çekildi.

Komünist ülkedeki özel girişimin önemli ölçüde gelişmesini sağlayacak maddelerin yer aldığı bildiride, "Sosyalist mülkiyet ilişkilerinin ağırlıklı olması bağlamında, özel mülkiyet, üretim açısından istihdama, iş verimliliğine ve refaha katkı sağlamaktadır." ifadesine yer verildi.

Ülkede şimdiye kadar, serbest meslek çalışanlarına yalnızca restoran sahibi, kuaför gibi yüz kategoride özel girişim izni verildiği ve bu şekilde çalışanların çoğunun, fiilen diğer Kübalıları istihdam eder hale geldiği biliniyor.

Küba Komünist Partisi'nin, 10 yılda iki kez düzenlenen kongresinde, tek parti devletinin gelecek 5 yıl içinde izleyeceği politikanın yönü belirleniyor. Geçen ay düzenlenen kongrede, 84 yaşındaki Raul Castro'nun, 5 yıl daha partinin genel sekreterlik görevini sürdürmesine karar verilmişti.

Eski Küba lideri Fidel Castro, sağlık sorunları nedeniyle yönetimi 2006’da kardeşi Raul Castro’ya devretmişti. Ülkede 2013 yılında yapılan seçimlerde beş yıllığına ikinci kez başkan seçilen Castro, bir sonraki seçimlerde aday olmayacağını belirtmişti.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu