Çeçen Mültecilerin Dramı

Çeçen Mültecilerin Dramı


Çeçen Mültecilerin Dramı

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Tam 2 ay önce biz,İstanbul Yabancılar Şubesinde tutuklu olanlar olarak,bize yönelik bu hukuksuz durumu anlatan mektubu yazıp medya organlarına iletmiştik.

Tam 2 ay geçmesine rağmen değişen bir durum yok. Üstelik,dosyalarımıza,hiçbir neden yokken “kod”lar konulmuş ve bizi ülkeden sınır dışı etmeye çalışıyorlar. Bu “kod”un ne demek olduğunu anlatacak olursak; bu faşist Almanya’sında Yahudiler için uygulanan etiketler gibi,oradada ceza almak için Yahudi olmak yetiyordu. Bu zamanların eskide kaldığını sanıyorduk,ama buraya (yabancılar şubesi nezarethanesi) düştükten sonra yanıldığımızı anladık.

Bu “kod”lar,öncelikle,Kafkas kökenli Müslümanlara-çeçenler,inguşlar,dağıstanlılar,çerkezler v.s.-konulmaktadır. Kadın ve çocuklara bile. Rusya’da da insanlara ırka göre zülüm uygulanmakta.

Biz,Türkiye’yi demokratik ve kardeş ülke biliyorduk. Bizim durumumuzda,bizi tutuklamak ve burada tutmak için bir sebep yok. Resmi makamlardan alınmış ikamet tezkeresi(oturma izni),pasaportlar,sağlık sigortalarımız var. Biz ve çocuklarımız yasal olmayan işlerle uğraşmıyoruz.

İlk polis kontrolünde tutuklanıp yabancılar şubesi nezarethanesine atılacaksak, bu ikamet tezkereleri neden alıyoruz,sağlık sigortası yaptırmak için neden onca para harcıyoruz. 2 aydır bu bir yanlış anlaşılmadır ve düzeltilir diye bekliyoruz, ama durumumuzda düzelme adına her hangi bir değişiklik yok. Şimdi de, medya organlarını kullanarak, bize yapılan bu hukuksuzluğu Türk halkına ve yetkililere duyurmak istiyoruz.

Bu ülkede,adaletin sadece kağıt üzerinde ve sözde olmadığına hala inanıyoruz. Bu mektup, tutuklu bulunan ve kendi geleceği konusunda ne olacağı bilmeyenlerin (bir kısım tutuklular Rusya’ya ya da onlara bağlı ülkelere sınır dışı edildi) mektubudur. Biz,İstanbul Kumkapı ilçesinde bulunan yabancılar şubesi nezarethanesindeyiz.

Sizi bekleyenler olduğu gibi, bizim de bekleyen eş ve çocuklarımız vardır.

Adaletin sağlanacağı ve haklarımızın iade edileceği inancıyla.

Kharon Gardanov, Mustabi Dzeytov, Anzor G...Turpal B....

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • Salih Turhal

    06 Haziran 2016 19:44

    Cevap Ver

    Bu çeçenler zaten yaralı insanlar. eger dedikleri doğruysa neden bunlara eziyet ediyorsunuz?

Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu