Muhalifler, Esed Rejimine Ateşkese Uyması İçin 48 Saat Mühlet Verdi.

Muhalifler, Esed Rejimine Ateşkese Uyması İçin 48 Saat Mühlet Verdi.


Muhalifler, Suriye’de ilan edilen saldırıların durdurulması anlaşmasının artık yok hükmüne girdiğini ilan etti. Ateşkesi gözeten ülkelere, Esed rejiminin, Şam’ın Doğu Guta bölgesindeki Dareyya kasabasına yönelik saldırılarını durdurmasını sağlamaları için 48 saat süre verdi

Muhalifler, Suriye’de ilan edilen saldırıların durdurulması anlaşmasının artık yok hükmüne girdiğini ilan etti. Ateşkesi gözeten ülkelere, Esed rejiminin, Şam’ın Doğu Guta bölgesindeki Dareyya kasabasına yönelik saldırılarını durdurmasını sağlamaları için 48 saat süre verdi. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), muhalif grupların aldığı kararı desteklediğini açıkladı.

Muhalif gruplar tarafından, dün yayınlanan bildiride, şu ifadeler kullanıldı;

“Esed rejimi ve müttefikleri, Dareyya’daki sivillere yönelik saldırı başlatarak ateşkese uymamıştır. Uluslararası toplum, kuşatma altındaki bölgelere bir kutu süt ulaştırmamıştır.  Deraya kentindeki muhalif gruplar saldırıların durdurulması anlaşmasına riayet etmesine rağmen, Esed rejimi yakıp yıkma politikası izleyerek vahşi bir operasyon başlatmıştır.”

Bu sebeplerden dolayı, muhalif grupların ateşkesi “Tamamen çökmüş bir ateşkes” olarak kabul ettiği ve Suriye halkını korumak için gerekli herşeyi yapma kararı aldığı belirtilen bildiride, “Ateşkesi gözlemleyen ülkelere, ateşkesi çökmekten kurtarmaları ve Esed rejiminin, Dareyya’ya yönelik saldırılarını durdurmasını sağlamaları için 48 saat süre tanınmıştır” denildi. Bildiride, ayrıca, uluslararası topluma  “Dareyya’nın soykırıma uğramaktan kurtarılması” çağrısı yapıldı.

Öte yandan, SMDK tarafından, konuya ilişkin yayınlanan yazılı açıklamada, devrimci grupların aldığı kararın desteklendiği ve aynı tavrın paylaşıldığı bildirildi. SMDK’nın, ateşkesin çökmesinden, uluslararası toplumun ateşkese dair ciddi bir tavır takınmamasını fırsat bilerek, her fırsatta ateşkesi ihlal etmeye çalışan Esed rejimi ve müttefiklerini sorumlu tuttuğu ifade edildi.

Uluslararası toplumun, uluslararası kararların uygulanması için gerekli ortamın tesisi noktasında sorumluluklarını yerine getirmekte başarısız olduğunu belirten SMDK, uluslararası toplumun başarısızlığı nedeniyle rejim ve müttefiklerinin ateşkesi işledikleri suçları perdelemek için kullandığını kaydetti.  Rejim ve müttefiklerinin işledikleri suçların çok açık bir şekilde ortada olduğunu ifade etti.

SMDK, yayınladığı yazılı açıkalamda, Suriye halkının taleplerine göre hareket eden Suriyeli devrimci gruplar ve Özgür Suriye Ordusu kahramanlarını tebrik ederek, “Bu büyük devrimin evlatları, devrimin ilke ve hedeflerine bağlı kalmaya devam edecektir. Hürriyet, adalet ve özgürlük talepleri gerçekleşinceye kadar mücadelelerini sürdürecektir.” İfadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK), Amerika Birleşik Devleri ve Rusya’nın ittifakı ile 27 Şubat’ta  “Suriye’de bütün saldırıların durdurulmasını” öngören 2268 sayılı kararı almıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu