Hem imamlık hem işçilik yapıyorlar

Hem imamlık hem işçilik yapıyorlar


Giresun'un Piraziz ilçesine bağlı Bozat köyünde görev yapan 5 imam, din hizmetlerinden arta kalan zamanlarında, köyde bulunan 9 caminin restorasyon işlerini yapıyor. Camilerin ihtiyaçlarını belirledikten sonra köy halkının yardımlarıyla malzeme aldıklarını söyleyen İmam Abdulkadir Kasap, tek katlı olan bazı camilerin üstüne bir kat daha eklediklerini söyledi. İmam Recai Kılıçaslan ise tuvalet ve şadırvan bile yaptıklarını kaydetti.

Giresun'un Piraziz ilçesine bağlı Bozat köyünde görev yapan 5 din görevlisi, köyde bulunan 9 caminin restorasyon işlerini kendileri yapıyor.


Din görevlisi Abdulkadir Kasap, yaptığı açıklamada, 3 yıl önce köydeki camilerin restorasyonu için çalışma başlattıklarını söyledi. Yöre halkının da bağışlarda bulunduğunu belirten Kasap, "Önce camilerimizde yapılması gereken restorasyon çalışmalarını belirledik. Yöre halkının bağışlarıyla gerekli malzemeleri satın aldık. Ben ve din görevlisi arkadaşlarımız, inşaat işlerinden anlıyoruz. Buradan hareket ederek, restorasyon çalışmalarını kendimiz yapmaya karar verdik. İşçilik ücreti ödemediğimizden, camilerimizin bakım ve onarımları için daha fazla malzeme alma imkanımız oldu" dedi.


Çevre köylerden de yoğun talep var


Kasap, köydeki 9 camiden 6'sını baştan aşağıya yenilediklerini, bunlardan 2'sini neredeyse yeniden inşa ettiklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Tek katlı olan camilerimizin tavanlarını söktük ve buralara birer kat daha ekledik. Şu anda bu camilerimiz iki katlı hale dönüştü. Yine bazı camilerimizin içerisini tamamen ahşap kaplama yaptık. Şadırvanı ve tuvaletleri olmayanların da bu eksikliklerini giderdik. Boya, badana ve çevre düzenleme çalışmalarını yaptık. Görevli olduğumuz camilerimizde yapılması gerekenleri, din görevlisi arkadaşlarımızla A'dan Z'ye imece usulüyle gerçekleştiriyoruz"

 

Çevre köylerden de camilerin restorasyonu için yoğun talep aldıklarını vurgulayan Kasap, "Çalışmamız çevre köylere de örnek oldu. Birçok köyden camilerinin restorasyon çalışmalarına destek vermemiz için talepler alıyoruz. Köyümüzün ardından gelen talepler doğrultusunda civar köylerdeki camilerin de bakım ve onarımlarını gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

 


Şadırvan bile yaptılar


Bozat Bitene Mahallesi'ndeki caminin imamı Recai Kılıçaslan ise görev yaptığı camide bakım ve onarım çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, "Camimiz tek katlıydı. Tavanı söktük ve bir kat daha ekledik. Şu anda iki katlı hale getirdik. İçerisini de ahşapla kapladık. Tamamen yeniledik. Şadırvan ve tuvaletler yaptık. Camilerimizi yöre halkının daha iyi şartlarda ibadetlerini yerine getirebilecekleri bir hale getiriyoruz." dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu