Türkiye dünyanın en cömert ülkesi

Türkiye dünyanın en cömert ülkesi

  • 23 Mayıs 2016 12:21


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı bir makale İngiliz The Guardian’ın bugünkü nüshasında yayınlandı. İstanbul'da gerçekleşen Birinci Dünya İnsani Zirvesi için kaleme aldığı makalede Erdoğan; “Türkiye bu alanda dünyanın en cömert ülkesi olmaya devam ediyor ve milli gelirine kıyasla insani yardımlara en çok harcama yapan ülke konumunda bulunuyor” dedi.

İstanbul'da gerçekleşen Birinci Dünya İnsani Zirvesi için kaleme alınan makalede Erdoğan şöyle yazdı: “Türkiye bu alanda dünyanın en cömert ülkesi olmaya devam ediyor ve milli gelirine kıyasla insani yardımlara en çok harcama yapan ülke konumunda bulunuyor."
Guardian'da yer alan makalede Erdoğan " Suriye'deki savaş altıncı yılına girerken Batı ülkelerinden adil bir mekanizme geliştirerek yükü paylaşmalarını bekliyoruz. Yasa dışı göçe karşı imzalanan anlaşma çerçevesinde Avrupa ve Türkiye birlikte çalışarak adil bir mekanizma geliştirilmeli. Bu mekanizmayla yasal göçün önü açılmalı. Kuralına göre oynayan mültecileri ödüllendirerek, insanların denizlerde boğulmalarının önüne geçebiliriz" diye yazdı.

"Türkiye güvenli bir liman oldu"

Bugün İstanbul'da başlayan zirveyle Türkiye'nin dünyada en çok mülteciyi barındıran ülke olduğu gerçeğinin, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından takdir edildiğini savunan Erdoğan şöyle devam etti: “Doğu ve Orta Avrupa'da pek çok ülke sınırlarına dikenli teller çekerek göçmenlerin geçişini engellemeye çalışıyor. Türkiye yüzyıllardır savaş ve baskılardan kaçanlar için bir güvenli liman oldu. Bugün de beş kıtada, 140'tan fazla ülkeye insani yardım sağlıyoruz."


Esed'im katliamı


Yazısında Suriye'deki çatışmalarda bugüne kadar hayatını kaybedenlerin sayısının 600 bine ulaştığını belirten Erdoğan, dünyanın, Beşar Esed'in kendi vatandaşlarına karşı işlediği suçlara da göz yumduğunu savundu:“Ancak eğer Avrupalı liderler gerekli sorumlulukları almaya kararlıysa hala geç değil. Uluslararası toplumun Esed'in görevden ayrılması halinde çatışmaların şiddetleneceği tehditlerine boyun eğmemesi gerek. Suriye'de demokrasinin filizlenmesine bir şans verebilmek için kimin daha az tehlikeli olduğu hesabından vazgeçip, DAEŞ ve Esed'i yenilgiye uğratmalıyız."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu