TESETTÜRE SALDIRIDA YENİ DÖNEM

TESETTÜRE SALDIRIDA YENİ DÖNEM

  • 22 Mayıs 2016 19:47


Moda kisvesi altında İslam’ı ve tesettürü hedef alanlara STK temsilcilerinden sert tepki geldi.

Başörtüsü yasaklarının aşıldığı günlerde, bu defa moda üzerinden tesettürün yozlaştırıldığını belirten STK temsilcileri, kadınlara uyarılarda bulundu. Moda, çağdaşlık ve modernlik adı altında tesettürün yozlaştırılmak isteyen bir güruhun olduğunu belirten Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, “Türkiye’de İslam’a karşı olanlar başörtüsünü yıllarca her yerde yasakladı. Türkiye üzerinde oynanan bu oyun bir noktadan sonra çok şükür ortadan kalktı. Şimdi ise moda adı altında başörtüsüne saldırılar başladı. Kadınlarımız İslami ölçüler çerçevesinde istedikleri gibi giyinebilirler. İslam’ın bu konudaki hükümleri nettir. Bunun haricinde moda, çağdaşlık veya modernlik adı altında giyilen uygunsuz kıyafetleri kabul etmem mümkün değildir. Ben bütün Müslüman kadınlara ve genç kızlara bu oyuna gelmemelerini tavsiye ediyorum. Moda kisvesi altında tesettüre yönelik dayatmalar İslam’a saldırıdır” diye konuştu. 

TESETTÜRE SALDIRIDA YENİ DÖNEM

1990’ı yıllarda başörtüsüne yapılan saldırıların farklı bir boyut kazandığını vurgulayan Din-Bir-Sen Eski Başkanı Lütfi Şenocak, “Başörtüsü İslam’ın emridir ve uyulması gereken bir tesettürdür. 1999-2000’li yıllarda başörtüsü mücadelesi verdik. Çocuklarımızın üniversitelerde rahat okumaları için çaba sarf ettik. Bu mücadelemizden güzel sonuçlar aldığımızı düşünüyorum. Başörtüsü yasağı olmadan inançlı insanlarımız hem vazifelerini yapabiliyor hem de kamuya girebiliyorlar. Ama öte yandan moda ve tasarım kisvesi altında başörtüsü yeniden hedef alınmaktadır. Örtülü çıplaklık gibi bir hareket ortaya çıktı. Modayla beraber tesettürün İslam dışı bir hale bürünmesini şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullandı. 

BU YOZLAŞMA MÜSLÜMANLARIN DERDİ

Gazeteci-Yazar Mehmed Göktaş ise “Eğer başı açık bir kadın, örtünmek istiyor ve yavaş yavaş yanlışta olsa tesettüre girmeye çalışıyorsa buna tepki göstermek doğru olmayabilir. Ama kadınlar daha önce İslam’ın emrettiği şekilde kapalıyken gittikçe tesettürü bozuyorsa Müslümanlar olarak biz buna hem üzülürüz hem de tedbir alınması gerekir. Bundan kastım zorlama değil ama uyarıcı bir tavır takınırız. Yazılarla, sohbetlerle bu konulara eğiliriz. Son günlerde görüyoruz ki bu Müslümanların bir derdidir ve bu derde de çare bulunmak için bir şeyler yapılması gerekir. Ayrıca kadınlarımızı örtünmeye sevk edecek güzel ve İslam’a uygun örnekler olması gerekir” değerlendirmelerinde bulundu. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu