AK Parti’de kongre günü

AK Parti’de kongre günü


AK Parti’de bugün yapılacak olağanüstü kongrede Binali Yıldırım tek aday olarak gösterilecek. Bin 470 delegenin oy kullanacağı kongrede Yıldırım, partinin 3. genel başkanı olacak.

AKParti'nin 2. Olağanüstü Büyük Kongresi bugün Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek.
Sabahın erken saatlerinden itibaren kongrenin yapılacağı Ankara Arena Spor Salonu'na gelmeye başlayan partililer tribünleri büyük ölçüde doldurdu.


Kongrede, Divan Başkanlığı'nı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ üstlenecek. Bin 470 delegenin oy kullanacağı kongrede, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tek aday gösterilecek. AK Parti'nin 3. genel başkanı olacak Yıldırım'a görevi devredecek


Şehit ve gazi derneklerinden Alevi ve Roman temsilcilerine, iş dünyasından sendika ve siyasi partilerin temsilcilerine kadar 6 bin kişinin davet edildi. Mısır, İsrail, Bangladeş, Suriye ve Rusya hariç yurt içindeki büyükelçilere, misyon şeflerine, tüm sivil toplum örgütlerine, sendikalara, HDP hariç siyasi partilere gönderildi. Zaman darlığı nedeniyle yurt dışından herhangi bir misafir davet edilmedi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile partinin kuruluşundan bu yana görev yapan il başkanları, 22, 23, 24 ve 25. dönem milletvekilleri, il başkanları, belediye başkanları da kongreye davet edildi. Yaklaşık 50 bin teşkilat üyesinin de kongreye katılması bekleniyor.

 

Yıldırım 3. genel başkan olacak


Bin 470 delegenin oy kullanacağı kongrede, önce Başbakan Davutoğlu, ardından genel başkan adayı Binali Yıldırım konuşma yapacak ve daha sonra seçimlere geçilecek. Genel başkan adayı ve partinin diğer yönetim organları olmak üzere iki tur şeklinde gerçekleştirilecek oylamanın, saat 16.00 sularında tamamlanması planlanıyor.


Kongrede, parti kademelerinde görev yapan yönetici pozisyonundaki 800'e yakın kişiyle gerçekleştirilen istişare sonucunda teşkilat tarafından tek aday gösterilen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım'ın, 27 Ağustos 2014'ten bu yana, 20 ay 25 gündür AK Parti Genel Başkanlığını sürdüren Davutoğlu'ndan görevi devralması ve AK Parti'nin 3. genel başkanı olması bekleniyor.
Dört kurulda değişim


Kongrede önce genel başkanlık, ardından da dört kurul için oylama yapılacak. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun(MKYK) 50 asıl ve 25 yedek üyesi yeniden seçilecek. Merkez Disiplin Kurulu, Demokrasi ve Hakem Kurulu ve Siyasi Erdem ve Etik Kurulu'nun üyeleri de yeniden belirlenecek.


Salondaki hazırlıklar


Arena Spor Salonu'na partide genel başkanlık yapmış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 3. genel başkan adayı Binali Yıldırım'ın fotoğrafları ile kongrenin ana teması olan "Kutlu yürüyüşe devam" ve "Durmadan 100 yıla", "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" yazılı pankartlar asıldı.


Güvenlik önlemleri


Kongre nedeniyle trafiğe kapatılan yollar kongrenin bitimine kadar kapalı olacak. Ankara Tren Garı'nın ana girişi de güvenlik önlemleri çerçevesinde kapatıldı. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ana giriş kapısının kongre bitiş saatine kadar kapalı olacağı ve girişlerin Celal Bayar Bulvarı tarafından yapılacağı bildirildi.
Ankara Arena Spor Salonu alanına giriş yapmak isteyen kolunda alçı olan bir vatandaşın detaylı üst araması yapıldı. Kolundaki alçı detaylı olarak kontrol edilen vatandaş daha sonra alana alındı. Ayrıca, polis kontrol noktalarında, giriş yapan her vatandaş kamera ile kayıt altına alındı.


Saat 10.00'da başlayacak kongrenin saat 16.00 - 17.00 sıralarında sona ermesi bekleniyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu