Ayçiçeğinde 'aspir' çıktı.

Ayçiçeğinde 'aspir' çıktı.


BYSD Başkanı Büyükhelvacıgil, "Ayçiçeği yağı olarak satılanların içine aspir karıştırıldığı ortaya çıktı. Ucuz yağlar sorgulanmalı" dedi..

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil piyasada satılan ayçiçek yağıyla ilgili uyarıda bulundu. Büyükhelvacıgilbu ayçiçeği yağlarının içine aspir karıştırıldığını tespit ettiklerini söyleyerek, "Vatandaşlarımız yağ alırken mutlaka etiketlere ve yağın içeriğine bakmalı, çok ucuz yağları sorgulamalı" dedi. Büyükhelvacıgil, "Tüm uyarılarımıza rağmen son zamanlarda hem iç piyasa, hem de ihracatta tağşiş yaygınlaştı. Tüketici aldatılıyor" ifadelerini kullandı.

SURİYE'DEN ALINANLARA DİKKAT

Sektörde ihracatın düşmesine rağmen Suriye'de aynı düzeylerde kaldığını vurgulayan Büyükhelvacıgil, "DİR kapsamında sıfır gümrük ile ithal edilen ayçiçeği hamyağlarının iç piyasaya verildiği endişesini taşıyoruz. Gümrük kontrolleri sıkılaştırılmalı" dedi.

YERLİ ÜRETİM ARTSIN

Büyükhelvacıgil, tağşişle mücadelede Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın denetimlerinin artırılmasını ve daha yüksek ve caydırıcı cezalar uygulanmasını istediklerini belirtti. Büyükhelvacıgil, "Sektörün hammaddede dışa bağımlılıktan kurtulması için yerli üretimin mutlaka arttırılması gerekiyor. Bunun için yılda en az 2 milyon ton ayçiçeği tohumu üretmek zorundayız" diye konuştu.

Akşam

.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Türkiye'nin tatbikatı sürüyor: Tank manevraları nefes kesti!
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Bosna Hersek'te Suriyelilere yardım kampanyası

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu