Bölücü terör örgütünde Yüksekova çatlağı

Bölücü terör örgütünde Yüksekova çatlağı


Bölücü terör örgütünün sözde liderlerinden Cemil Bayık ile Murat Karayılan'ın il ve ilçelerde sürdürülen çatışmaların devamı konusunda ciddi görüş ayrılığı içinde olduğu, teröristlerin yaptıkları telsiz konuşmalarına yansıdı. İki grubun Yüksekova'daki hezimetten birbirlerini sorumlu tutması, örgütteki derin çatlağı gözler önüne seriyor.Bölgedeki güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, bölücü örgüt içindeki görüş ayrılıkları artarak devam ediyor.

Yüksekova'da yapılan tüm hazırlıklara rağmen başarısız olunmasının nedeninin, Bayık ve adamlarının korkaklığı olduğu örgüt içinde tartışılıyor.

Özellikle Yüksekova'da Bayık'ın güvendiği elemanı ve sözde Yüksekova sorumlusu Yılmaz Kürdo kod adlı Yusuf Saydut'un operasyonlar sırasında kaçması, görüş ayrılıklarını büyütüyor.

Tüneller ve silah stoku telsiz konuşmalarına yansıdı
Karayılan grubunun telsiz konuşmalarında, Yüksekova'da şehir direnişi için çok büyük hazırlıklar yapıldığı, ilçenin hiçbir şehirde olmayan tünellerle ve "fare yolları" ile donatıldığı ve yoğun bir şekilde silah stoku yapıldığı anlatılıyor.

Uyuşturucu ticareti için stratejik öneme sahip ve mutlaka örgüt hakimiyetinde bulunması gerektiği belirtilen Yüksekova'da hezimet yaşandığını ifade edilen telsiz konuşmalarında, bu hezimetin tek sorumlusu olarak Yılmaz Kürdo kod adlı Yusuf Saydut ve Bayık gösteriliyor.

Karayılan grubu, kodlu telsiz görüşmelerinde, Bayık'ın adamı olan Saydut'un Yüksekova’dan kaçarak örgütü yüzüstü bıraktığı belirtiliyor.

Saydut'un şu an kaçak durumda olduğu ve yakalanarak ihanetle suçlanması gerektiği belirtilen konuşmalarda, Saydut’un aslında "devlet işbirlikçisi bir hain" olduğu dile getiriliyor.

Karayılan ve Bayık grupları arasındaki çatlağın, örgüt için derin bir bölünmenin işaretleri olduğu kaydediliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu