Kayyımlar neden istifa etti?

Kayyımlar neden istifa etti?


Paralelcilerin en önemli merkezlerinden biri olduğu bilinen Konya'da Fethullahçı Terör Örgütü'ne bağlı eğitim kurumlarına atanan kayyımları kimler belirledi? Belirlenen iki kayyım aynı gün neden istifa etti?

Fethullah Terör Örgütü'ne bağlı Merve ve Sabah Eğitim Kurumları'na atanan kayyımlar kimler? İçlerinde pararlel yapıya yakın olan isimler var mı? Atanan iki kayyım aynı gün neden istifa etti?

Konuyla ilgili olarak Cafekulis.com'da Doğan Hisar imzasıyla yayınlanan yazı şöyle:

Konya’nın Fetullahçı Terör Örgütü’nün en büyük merkezlerinden biri olduğu biliniyor. Yargıda etkin oldukları kadar siyasette de iş dünyasında etkin bir geçmişleri var hâlâ o etkileri de devam ediyor. Daha önce haberleştirmiştik, “Konya paralel yapının yargı deposu mu?” sorusunu yöneltmiştik, paralel yapının yargıda bütünüyle hakim olduğu dönemde, 17 Aralık Darbesi sonrası bir çok medyatik hakim ve savcı HSYK tarafından Konya’ya atanmıştı.  

Her gün bir ilde birkaç FETÖ’ye destek veren şirketlere kayyum atandığı halde Konya’da bu kadar ağırlıklı şirket olmasına rağmen şirket denetimleri başlatılmamış, “Ne zaman paralelci şirketlere kayyum atanacak” sorusu hepimizin kafasını işgal etmişti.

Bir çok iş adamı Fethullahçı Terör Örgütü Davası’nda gözaltına alındı, bir çoğu da yargıdaki uzantılarından aldıkları bilgiler neticesinde firar etti. Firar eden şüphelilerin şirketlerine hâlâ kayyum atanmış değil. Kaçan kaçtı, kaçıracağını kaçırdı, iş işten geçtikten sonra yargılama süreci başlasa ne olacak?

17 Aralık 2013 tarihinden buyana tam 3 yıl geçti, Konya’da ilk kez paralel yapıya bağlı iki şirkete kayyum atandı. O atamayı da ellerine yüzlerine bulaştırdılar!

Özel Merve Eğitim Kurumları A.Ş. ve Özel Sabah Eğitim Hizmetleri A.Ş’ye, “Terör Örgütüne Finansman sağlama, 213 Vergi Kanunu’na Muhalafet” suçlarından Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu (Konya Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı)’nca inceleme yaptırıldı.Vergi Denetim Kurulu’nun 10.05.2016 tarihli raporuna istinaden Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi doğrultusunda Konya 3. Sulh Ceza Hakimliği'nin’17.05.2016 tarihinde aldığı kararla 5 kayyum atandı.

Kayyum heyetinin; Avukat Secaattin Küçükdağ, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ahmet İçyer, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir İbrahim Kalaycı, MEB. Muarif Müfettişleri Başkanı Mehmet Gürlek ve MEB. Muarif Müfettişi Başkan Yardımcısı Ali Şölen isimlerinden oluştuğu açıklandı. Daha gün tamamlanmadı ki; Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ahmet İçyer, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir İbrahim Kalaycı’nın kayyumluktan istifa ettiği bildirildi. Onların yerine de Ahmet Uykusuz ve Nail Tozoğlu atanmış oldu!

Yargıda kayyum tespitleri nasıl yapılır?

Kayyum’un nasıl atandığı biliniyor, kimin kayyum olacağına nasıl karar verildiğini tam olarak bilen bir avukat arkadaş çıkmadı. Paralel yapı soruşturmasına konu olan şirketlere atanacak kayyumları belli ki, isim olarak bir irade öneriyor. Değilse Cumhuriyet Başsavcılığı’nın meslek gruplarına, yani Baro’ya, Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’na, Milli Eğitim İl Müdürlüğüne müracaatıyla isimler belirlenmiyor. Anladığım kadarıyla siyasi referanslar devreye giriyor.

Ahmet İçyer ve İbrahim Kalaycı’nın istifa etmeleri bir anda spekülasyonlara neden oldu; paralel yapının üzerlerinde baskısı olduğu gerekçesiyle istifa ettiğini düşünenlerden tutun da, o yapıya bağlı olan müşterilerini kaybetme korkusu yaşadıklarına kadar.

Belirlenen kayyumlar Adliye’ye çağrılarak, durumlarında bir engel olup olmadığı, bu işi yapıp yapamayacakları soruluyor, her iki isim de yapabileceklerini beyan etmiş ki; değerlendiren her kimse ilgili mahkemenin hakimine isimleri bildirmiş, öyle atanmışlar.

Mali Müşavirlerle ilgili küçük bir araştırma yaptım; biri Ülkücü, diğeri solcuymuş. Sosyal medya üzerinden Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a saldıran adamlardan biri çıkmış meğer içlerinden biri. Aslında kendileri istifa etmemiş, istifa ettirilmişler. Adamlar atandığında mı  farkediyorsunuz kimliklerini, kim olduklarını ya da referans olan her kimse hangi akla hizmet ederek isim önerisinde bulunmuş?

Konya’da ilk kez paralel yapıya bağlı şirketlere 5 kayyum atanıyor, aynı gün ikisi istifa ettiriliyor. Bu nasıl bir beceriksizliktir, nasıl bir umursamazlıktır, nasıl bir anlayış yoksunluğudur.

Kayyumlardan bir isim daha dikkatimi çekti; MEB. Muarif Müfettişleri Başkanı Mehmet Gürlek. Atanan kayyumlara bakınca mahkeme işi sıkı tutmuş, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Konya Müarif Teftiş Kurulu Başkanı’nı kayyum olarak atamış diyorsunuz. Sosyal medyadan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saldıran mali müşavirden daha büyük bir sorunu var Mehmet Gürlek’in. Mali Müşavir sanal dünyada vermiş veriştirmiş, Muarif Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Gürlek; TURGEV Kız Öğrenci Yurdu’na gece baskını düzenleyen paralelci müfettişleri görevlendiren adamdır. Hani gece yarısı yurt basıp, “Burası Bilal oğlanın yurdu mu, malum yurt mu” diyen müfettişler vardı, onlara soruşturma talimatı veren, yurdu gece bastıran bu adam işte!

Yazdığım yazı üzerine paralelci müfettiş hakkında soruşturma başlatılmış, kendi gönderdiği müfettişe göstermelik bir uyarı cezası verilmiş, sonra da o uyarı cezasını Valilik Disiplin Kurulu kaldırmıştı. Paralelci müfettişleri aklayan Konya Valiliği atanan kayyumları açıklıyor, bu nasıl bir rezalettir! Konya Valisi Muammer Erol daha BARO Başkanı Fevzi Kayacan hakkında soruşturma başlatmadı, haber sitelerine düşen mahkeme kararını açıklayacağına görevini yapmalıdır. Ortada apaçık duran mahkeme beyanı var sayın Erol; HUDER eski Başkanı Mehmet Şamil Şenalp; “Biz paralel yapının toplantılarına katılıyorduk, kod isimli adamlar toplantıya başkanlık ediyordu. Orada alınan kararları da Baro Başkanı Kayacan, Baro’da uyguluyordu” diyor. Sen hala neyi bekliyorsun soruşturma başlatmak için, ayrıca neden o toplantıya katılan hakim, savcı ve avukatlar sorulmamış. Nasıl bir savcılık soruşturmasıdır bu, neden sorulmuyor kimlerin katıldığı!

Biz bu meselenin takipçisi olacağız mahkeme dosyasındaki bütün sorulmayan, geçiştirilen soruları kamuoyuyla paylaşacağız, davaya da müdahil olmak için vereceğiz dilekçemizi, kişisel bilgilerimiz toplanmış bir avukatın bürosunda herkes bu davaya müdahil olma hakkına kavuşmuştur!

Paralelci müfettişlerin Konya Valiliği Disiplin Kurulu tarafından aklandığını da paralelcilerin Cumhuriyet veZaman Gazetesi’nden öğrenmiştik. TÜRGEV yetkilileri de her hangi bir şikayette bulunmamış, bizim haberimiz üzerine harekete geçilmiş.

Konya'da Fethullahçı Terör Örgütü'ne ait şirketlere ilk kez kayyum atandı, Konya'da yargı çok yavaş işliyor. Gözaltına aldıkları adamları da serbest bıraktılar, hepsi firar etti. AK Parti İl Başkanlığı'nın veKonya milletvekillerinin sıkı takipte olması gerekiyor. Biz paralel yapıyla uğraşısını kendi adıyla özdeşleştirecek bir milletvekili özlemi çekmek zorunda değiliz, hepsinin görevi bu!

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu