TBMM'de kritik gün

TBMM'de kritik gün


AK Parti'nin dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifi, TBMM Genel Kurulu'ndaki ilk tur oylamalarda referanduma sunulmanın alt sınırı olan 330 şartını aşarken, referandumu zorunlu olmaktan çıkaran 367 oya ise ulaşamadı. Nihai sonuç bugün yapılacak ikinci tur oylamada belli olacak.​

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki krtitik oturum bugün saat 10.00'da başlayacak. Oturumda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dosyaları üzerindeki yasama dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifininkalan maddeleri üzerinde görüşmeler yapılmayacak. Sadece maddeler üzerinde verilecek önergeler için, önerge sahipleri konuşacak. Oylamalarda 330'un altına düşen madde teklif metninden çıkarılacak.


İlk turda 536 milletvekili oy kullanırken, teklif için 348 kabul, 155 ret ve 8 çekimser oy çıktı. 25 milletvekili ise boş oy kullandı.
Birinci madde için yapılan oylamada teklife 350 kabul, 148 ret oyu gelirken, ikinci madde için yapılan oylamada ise 357 kabul, 149 ret oyu sağlandı. Böylelikle dün gece yapılan toplam üç oylamada da teklifin referanduma gidilmesini gerektirebilecek oy aralığında kaldı.
Bugün yapılacak oylamadaki sonuç teklifin kaderini belirleyecek. Bu oylamada milletvekillerinin oyları 367 ile 330 arasında kalırsa anayasa değişikliği için referandum yolu açılacak.

667 dosya Meclis'te


TBMM'ye 15 Mayıs itibariyle gelen dosya sayısı 667. Bunların 46'sı AK Parti, 192'si CHP, 405'i HDP, 20'si MHP milletvekillerine, 5'i ise Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya ait. Hakkında dokunulmazlık dosyası düzenlenen milletvekillerinin sayısı ise 138. Bunların 27'si AK Parti, 51'i CHP, 50'si HDP, 9'u MHP milletvekili ve biri ise Nazlıaka.


Fezlekelerin 216'sı terör ile bağlantılı suçlar nedeniyle düzenlenirken, bunu 201 ile hakaret suçları takip ediyor. Yaralamadan 11, görev suçlarından 38, sahtecilikten 6, tehditten 18, gizliliğin ihlalinden 11, suçu ve suçluyu övmekten 55, halkı kin ve düşmanlığa tahrikten 54, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefetten ise 119 dosya düzenlenmiş durumda.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu