HAYIRLI OLSUN

HAYIRLI OLSUN


AK Parti’de, temayül yoklaması ve istişarelerin ardından genel başkan adayı belli oldu. AK Parti, üçüncü genel başkanı ve Türkiye'nin 27'inci başbakanı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım olarak belirlendi.

AK Parti MKYK toplantısı sona erdi. Toplantının 45 dakika sürdüğü öğrenildi. Toplantıda genel başkan ve başbakan adayının Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olması kararlaştırıldı.
 
Binali Yıldırım ismini kamuoyuna AK Parti sözcüsü Ömer Çelik birazdan açıklayacak. AK Parti genel merkezinde yapılacak açıklamaya tüm bakanlar ve parti üst yönetimi katılıyor.
 
Binali Yıldırım kimdir?
 
Binali Yıldırım 20 Aralık 1955'de Erzincan'ın Refahiye ilçesine doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Akabinde 1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi'nde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. Yine 1990-1991 yılları arasında İsveç'te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne (IMO) ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa'da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu
 
Dört kurulda değişiklik
 
Hafta sonu yapılacak kongrede genel başkanın yanı sıra, dört kurulda değişiklik olacak. Merkez Karar ve Yönetim Kurulunun (MKYK) 50 asıl ve 25 yedek üyesi yeniden seçilecek. Seçilecek yeni Genel Başkan daha sonra MKYK içinden yeni MYK'yı seçecek. Merkez Disiplin Kurulu'nun 11 asıl ve 5 yedek üyesinin seçimi yapılacak. Demokrasi ve Hakem Kurulunun 3 asıl 2 yedek üyeliği için seçim olacak. Siyasi Erdem ve Etik Kurulu'nun 5 asıl ve 2 yedek üyesi belirlenecek.
 
Kongre günü görev verilecek
 
AK Parti Kongresi tamamlandıktan sonra aynı gün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 64. Hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı'na sunması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da hükümeti kurma görevini AK Parti'nin yeni genel başkanına verecek. Yeni genel başkan hükümeti kuracak ve Erdoğan'ın onayına sunacak. Erdoğan'ın onayının ardından hazırlanan hükümet programı TBMM'de okunacak. 65. Hükümet, TBMM'den güvenoyu almasıyla birlikte göreve resmen başlayacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Hollywood yıldızları sorun yaşamayacak.
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İtalya'nın kuzeyinde özerklik referandumuna doğru

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu