Neredesiniz gezi'ciler

Neredesiniz gezi'ciler

  • 19 Mayıs 2016 11:37


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Güzelyalı ve Mavişehir’den sonra Bostanlı’daki 10 ağacı daha söktü. Gezi Parkı’nda sözde ağaç bahanesiyle ortalığı ayağa kaldıranlardan yine ses çıkmadı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Güzelyalı ve Mavişehir'den sonra Bostanlı'da da palmiye ağaçlarını tramvay projesi kapsamında yerinden etti. İşlemin ardından geriye kopan ve kesilen dallar kaldı!

İzmir'de tramvay projeleri yeşil alanların azalmasına yol açıyor. Son olarak Hasan Ali Yücel Bulvarı'nda orta refüjde bulunan 10 tane ağaç güpegündüz yerinden sökülüp götürüldü. Böylece sahil yolu üzerinde zaten yetersiz olan yeşil örtülerin bir kısmı daha tramvay projesine kurban edilmiş oldu. Sökülen ağaçların nereye taşındığı, taşınırken zarar görüp görmediği ve dikildiği yerde tutup tutmadığı konusunda herhangi bir bilgilendirme yapılmadı..

 

 

GEZİCİLER ORTALIKTA YOK
Tramvay projesi dolayısıyla, belli ki mecbur kalındığı için ağaçların yerlerinden edilmesi karşısındaki tepkisizlik, ister istemez akıllara üç yıl önce Taksim Gezi Parkı'nda yaşananları getiriyor. Benzer bir uygulamanın yapılmak istendiği Gezi Parkı'nda, buna mani olmak isteyen grupların başlattığı eylemler günlerce sürmüş, Türkiye'nin her tarafına yayılan şiddet ve vandallık dozu yüksek eylemlerde milyonlarca liralık kamu zararı oluşmuş, daha da önemlisi ve acısı, yaratılan kaos ortamı 5 kişinin ölümüne yol açmıştı. Tiyatro ve sinema oyuncusu Mehmed Ali Alabora'nın "Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı? Hadi gel" şeklindeki tweeti, Bostanlı'da yok edilen palmiyelerin ardından "gerçekten de öyleymiş" dedirtti. Mavişehir'de, yaklaşık bir yıl önce Karşıyaka tramvayının bir bölümünde trafiğin daha rahat akması için proje değişikliğine giden Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda, Cahar Dudayev Bulvarı'nda orta refüjde korumalı olarak planlanan tramvay hattı için onlarca ağacı kesmişti. Gece geç saatlerde kesilen ağaçların ardından ortaya çıkan katliamın görüntüsü gündüz ortaya çıkmıştı. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, söz konusu bölgede ticari konut yoğunluğu ve araç trafiği sebebiyle proje değişikliğine gidildiğini söylemişti..

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Rüşvetten tutuklanan hakimin serveti ortaya çıktı
Türkiye
İpsala Sınır Kapısı'ndan geçişler başladı
Dünya
Mısır'da darbe karşıtı 128 kişi, 3 ila 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Hava Durumu

11°
Detaylı Hava Raporu