Dokunulmazlık teklifinin 1 ve 2. maddeleri kabul edildi

Dokunulmazlık teklifinin 1 ve 2. maddeleri kabul edildi


Dokunulmazlık maddelerinin görüşülmesinin kabul edilmesinin ardından ilk madde için oy verme işlemi sona erdi. 1. madde 350 oyla kabul edildi. Oylamada ayrıca, 27 boş, 5 çekimser, 1 de geçersiz oy çıktı.

TBMM Genel Kurulunda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin geneli üzerinde görüşmeler tamamlandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, milletvekillerinin, teklifin geneli üzerindeki sorularını yanıtladı.

Teklifin geneli üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerine geçilmesi için gizli oylama yapıldı. Gizli oylamaya 536 milletvekili katıldı. Oylamada; 348 milletvekili kabul oyu kullanırken, 155 ret oyu çıktı. 8 milletvekilinin çekimser kaldığı oylamada, 25 oy da boş çıktı.

TEKLİFİN 1.MADDESİ 350 OYLA KABUL EDİLDİ

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, oylama sonucunu açıkladıktan sonra birleşime ara verdi.

TBMM Genel Kurulu'nda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin 1. maddesi, 350 oyla kabul edildi. Ayrıca, 27 boş, 5 çekimser, 1 de geçersiz oy çıktı.

Birinci madde yürürlüğe girdiği tarihten itibaren idari mercilerden, başsavcılıklardan ve mahkemelerden Adalet Bakanlığına intikal ettirilerek, dokunulmazlığın kaldırılması talep edilen dosyalardan başlamak üzere, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon'da bulunan tüm dokunulmazlık dosyaları ile İçtüzük'te öngörülen usul uygulanmaksızın ve herhangi bir ayırım yapılmaksızın bütün milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasını içeriyor. 

TEKİFİN 2.MADDESİ 357 OYLA KABUL EDİLDİ 

Oylama sonucu 149 ret oyuna karşılık 357 oyla 2. maddesi kabul edildi. Oylamada 6 çekimser, 17 de boş oy çıktı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu