Dünya riyakar ve samimiyetsiz

Dünya riyakar ve samimiyetsiz


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İİT'nin 3. Su'dan Sorumlu Bakanlar Toplantısı'nda konuştu. Terör eylemlerine karşı takınılan iki yüzlü tavrı eleştiren Erdoğan, "Paris'te, Brüksel'de olunca ses çıkıyor, Lahor'da, Ankara'da, Diyarbakır'da olunca ses çıkmıyor. Dünyanın en önemli sorunu, terör örgütleri karşısında takınılan bu iki yüzlü, riyakar, samimiyetsiz tutumdur" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İİT'nin 3. Su'dan Sorumlu Bakanlar Toplantısı'nda konuştu.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Avrupa Birliği'nin Suriyeli sığınmacılar konusunda destek vermesinden elbette memnun oluruz. Ancak öyle bir konuma geldi ki, sanki bize bağış yapıyorlarmış gibi yansıtılıyor. Bizden mülteciler için proje geliştirmemizi istiyorlar, biz zaten projelerimizi 26 kampta uyguluyoruz. Söz verilen kaynak gelirse misafirlerimizin durumlarında daha da iyileştirme yapabiliriz.

Bugün ülkemizde su olmayan yerleşim yeri yok. Suyun doğru yönetilmesi konusunda bilgi birikimimiz öne çıkıyor. Aslolan finansı iyi yönetmektir, su da böyle. Biz iktidara gelmeden önce 'Su akar Türk bakar' diyorlardı, biz bunu tersini çevirdik, 'Su akar Türk yapar' dedik yatırımlarımızı artırdık. Tecrübelerimizi tüm Müslüman ülkelerle paylaşmaya hazırız.

İstanbul'un su sorununu biz çözdük

Su sorununu hamdolsun kurduğumuz güzel bir ekiple ve çok kısa bir zamanda çözdük. İstanbul ciddi anlamda susuzdu, su istasyonları vardı. 1,5-2 yılda biz 180 km'den dağları delerek İstanbul'a suyu getirdik. Tabi bütün şebekeleri yenilemek suretiyle de su kaçaklarını ciddi manada önlemiş olduk.

Su alanındaki hizmetlerimizi kendi topraklarımızı sınırlı tutmuyoruz. Yurt dışında pek çok yardım projesine de imza atıyoruz. Son olarak dünya çapında bir projeyi hayata geçirdik. Ülkemizde Kıbrıs Adası'na yaklaşık 550 milyon dolara mal olan bir hat yaptık. Bu birilerinin akıl veremediği bir konuydu, olmaz denilen yapıldı. Kıbrıs şu anda bu suyu kullanıyor.

Müslümanlar dayanışma içerisinde olmalı

Güney Kıbrıslılara da seslendik, su vermek suretiyle bir projesini gerçekleştirebiliriz dedik. Şu ana kadar talepleri olmadı ama biz görevimizi yaptık. KKTC Su Temini Projesi'nin İslam ülkelerine örnek teşkil etmesini umuyorum. Müslümanlar su ve elektrik enerjisi konusunda dayanışma içerisinde olmalı.

Terör eylemlerine dünya sessiz kalıyor

Bilindiği gibi geçtiğimiz Perşembe günü Diyarbakır şehir merkezine 20 km mesafede büyük bir patlama meydana geldi. Terör hepimizin ortak sorunu. Yaklaşık 10-15 ton olduğu değerlendirilen bombanın patlatılmasıyla 16 vatandaşımız hayatını kaybetti. Dikkatinizi çekiyorum, terör örgütünün yüzlerce masum insanı katletmeye yönelik teşebbüsü söz konusu. Bu eylemin tüm dünyada çok ciddi yankı bulması lazımdır. Bölücü örgüt saldırıyı açıkça üstlenmesine rağmen Batı ses çıkarmadı. Daha önce birçok terör eylemi oldu ama dünya bunlara hep sessiz kaldı. Paris'te olunca, Brüksel'de olunca çıkıyor, Lahor'da, Ankara'da, Diyarbakır'da olunca ses çıkmıyor.

Dünyanın en önemli sorunu, terör örgütleri karşısında takınılan bu iki yüzlü, riyakar, samimiyetsiz tutumdur. Terör örgütü en büyük gücü bu tutumdan alıyor.

Yarın için çok geç olacak

Mülteci dalgalarının önünü kesmek için arayış içindeler. Silah desteği yapılmaması konusunda da çağrıda bulunduk, ama yarın silahlar onlara doğrultulacak. Çünkü terörün karakteri böyledir, akrep gibi kendisini de sokar.

Terör örgütü ve DAEŞ'le mücadeleyi kesintisiz sürdürüyoruz. Türkiye sadece PKK'yla DAEŞ'le mücadele halinde değil, birçok örgütle mücadelesini devam ettiriyor. Tüm dünya kamuoyuna sesleniyorum, DAEŞ bahanesiyle kurulan kirli ittifaklar yarın daha büyük sorunlara kapı açacak. Bugün kendi konforlu bozulması diye yaşananları görmezden gelenler için yarın çok geç olacaktır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu