TRT, 68 kuşağının teröristlerini kahraman diye pazarlayanların ipliğini pazara çıkardı!

TRT, 68 kuşağının teröristlerini kahraman diye pazarlayanların ipliğini pazara çıkardı!


TRT1'in yeni dizisi Sevda Kuşun Kanadında, 68 kuşağı gençliğini anlatıyor. Tek farkla; bu kez sol pencereden değil.. Sevda Kuşun Kanadında dizisi her hafta cuma günleri saat 20:00'da başlıyor.

3 bölümdür TRT1'de ekrana gelen Sevda Kuşun Kanadında adlı dizi Türkiye'nin üniversiteler düzeyinde yakın tarihine ışık tutuyor.

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinde solcu, ülkücü ve sağcı öğrenciler gençlik yapılanmalarında yer almış, Türk siyasetinin şekillendiği yıllarda belirleyici bir rol oynamıştı.

SOLCULAR HEP KAHRAMANLAŞTIRILDI

Bugüne kadar o tarihleri anlatan yapımlar 'sol' pencereden anlatıldı. Daha sonra, bazı terör gruplarına dahil olan solcu öğrenciler kahramanlaştırıldı Türk TV ve gazetelerine konu edildi.

68'LER DÖNEMİ SAĞ PENCEREDEN ANLATILIYOR

Sevda Kuşun Kanadı'nda ise 1968 ile 1972 yılları arasında yer alan sağcıları ve onların hem 'sol' örgütlerden hem de devletten gördüğü baskıyı, üniversitelerde karşılaştıkları zorlukları anlatıyor.

Senaristliğini Ahmet Tezcan'ın, yönetmenliğini Mesut Uçakan'ın, yapımcılığını Ahmet Nesim Şahin'in üstlendiği dizide, başrolleri, Murat Ünalmış, Deniz Baysal, Ufuk Bayraktar, Müge Boz, İlker Kızmaz ve Yavuz Bingöl gibi isimler paylaşıyor.

Sevda Kuşun Kanadında, 68 Kuşağı olarak bilinen ve o dönemde farklı coğrafyalarda gençleri etkileyen hareketin ülkemizdeki boyutunu, dönemin egemen güçlerinin, farklı görüşlere sahip gençleri nasıl manipüle ettiğini ve bu çatışma ortamına girmek istemeyen bir avuç gencin provokasyonlara karşı nasıl direndiğini anlatıyor.

Dizi, ilk etapta, 1968 sonundan başlayarak 1972 yılına kadar yaşanılan olaylardan esinleniyor ve bir imkânsız aşk hikâyesi üzerinden ilerliyor. Bu ülke gençlerinin, farklı kimlikler altında birbirleriyle çatışsalar da, ortak temel değerler ve kültürel zemin üzerinde buluştuklarında kardeşliklerini hatırlayıp yeni bir sevgi bağı kurabileceklerini anlatmaktadır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu