ODTÜ'lü  çetelerden Müslüman öğrencilere tehdit

ODTÜ'lü çetelerden Müslüman öğrencilere tehdit


ODTÜ'de müslümanların mescit istemesiyle başlayan tartışmalar, bir grup öğrencinin saldırıları sonrası büyümüştü. Olayların ardından ceza aldıklarını belirten ODTÜ Kolektif öğrencileri, mescit isteyen öğrencileri 'gerici' olarak niteleyip, haddini aşarak tehdit etti

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında ODTÜ'lü bazı öğrencilerin, ibadet mekanlarının ihtiyacı karşılamadığı için daha büyük bir mescit yapılması talebi üzerine, mescit istemeyen ve kendini "ODTÜ Kolektif" olarak tanıtan bir grup öğrenci, namaz kılan öğrencilere saldırmıştı. Mescitteki halıları toplayan, duvarlara afiş asan grup, üniversitenin güvenliğinin müdahalesiyle karşılaşmıştı.

"Kıbrıs Baraka" adı verilen yapının mescit olmasını hazmedemeyen öğrenciler, namaz kılan öğrencilere sözlü ve fiziksel saldırıda bulunmuştu. Yapılan soruşturmanın ardından verilen cezalara dair açıklama yapan ODTÜ Kolektif, namaz kılan öğrencilere karşı saldırgan tavrını sürdürdü.

Mescit isteyen öğrenciler için 'gerici' ifadesi kullanılan açıklamada, "22 Aralık günü Kütüphane Mescidi önünde yaşananlara dair açılan soruşturmada gerici gruplara bir tek ceza verilmezken üç arkadaşımıza 1 dönem, 1 ay ve 1 hafta uzaklaştırma cezası verildi" denildi.

ODTÜ'lüye göre ibadet özgürlüğü değil, 'örgütlenme'

22 Aralık öncesinde yaşananların anlatıldığı açıklamada, mescit isteyen ODTÜ'lü öğrencilerin oluşturduğu ODTÜ Mescit Topluluğu için 'çok sayıda gerici grup' ifadesi kullanıldı. "Mescitlerde örgütlenme faaliyeti yürütülüyorlar" suçlamasının yer aldığı açıklama şöyle devam etti:

"Hazırlıktaki Kıbrıs Baraka'nın mescit olarak düzenlenmesi talebi ile alevlenen tartışmalar, gerici grupların okulun çeşitli açık alanlarında namaz kılma eylemlerine kadar vardı."

Namaz kılan öğrencilere saldırdıklarını pişkinlikle övünerek açıklayan ODTÜ Kolektif, "Gerici grupların bu faaliyetlerine karşı, gerek fiziksel gerek ideolojik anlamda müdahale ve mücadeleden geri durmadık" sözleriyle kendini savunmaya çalıştı.

Namaz kılmak isteyen öğrencilerin, ODTÜ'nün 'kimliği, tarihi ve geleneğine yönelik saldırıda olduğu" iddia edilen açıklamada, sorumlu olarak iktidar gösterildi.
 
Kaynak:yenişafak

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu