Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor


Cumhurbaşkanı Erdoğan Uluslararası Öğrenci Buluşması'nda konuşma yapıyor.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:


Bayrağımızın şanlı bir şekilde dalgalanabilmesi için, devletimizin bekası için şehit olan tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Sevgili gençler, "Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler. Ama siz bilemezsiniz" diyor ilahi ferman. O yüzden biz de ne diyoruz: Şehitler ölmez, vatan bölünmez. Böldürmeyeceğiz vatanı bu hainlere. Bu fırsatı onlara vermeyeceğiz. Zaten bu Rabia'mızda ne diyoruz? Tek millet diyoruz. Biz, bu ülkede 79 milyon tek milletiz. İki; tek bayrak. Rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin ta kendisi. Ve üç; bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğruna ölen varsa vatandır.


"Millet ne derse o olacak"


Şimdi çıkmış bir tanesi, dünyanın değişik yerlerinde "Başkanlık sisteminin gelmesi için kan gerekir" diyor. Üç unsur var. Bu üç unsurun bir tanesi mezhepçilik unsurudur. İkincisi, ırkçılık unsurudur. Üçüncüsü terör unsurudur. Bu zatın söylediklerinde bu üç unsurun tamamı var. Bunlar kandan besleniyorlar. Aynen, bölücü terör örgütünün uzantıları gibi. Bunlarda da o hava esmeye başladı. Herhalde onlara imrendiler. Girdiği her seçimde aldığı netice ortada. Şimdi acaba kanla netice alır mıyız diyor. Alamayacaksın. Bu milletin üstüne çıkamayacaksın. Millet ne derse o olacak. Halk ne derse o olacak, Hak ne derse o olacak.
Afganistanlı öğrencimizin tecrübesini paylaşmak istiyorum:


Ben, çobanlık yapan bir ailenin çocuğuyum. Babam fakir olduğu için çok zor şartlarda okudum. Kimi zaman, param olmadığı için ekmek alamıyor, açlıktan bitkin düşüyor, sık sık hastalanıyordum. Ancak derslerimdeki başarılarımdan dolayı bazı öğretmenlerim ve bir doktor bana destek çıktı. Üniversitede Kabil Üniversitesi'ni kazandım. Sonra Türkiye'de burslara başvurdum. 3,5 yıldır Türkiye'deydim. Afganistan'dayken sadece Afganistan'ı ve ailemi düşünüyordum. Ama şimdi bir Müslüman olarak tüm insanları düşünüyorum. Burada kendimi evimde gibi hissediyorum. Bundan sonraki hayatımda da vatanım ve insanlık için elimden gelen her şeyi yapmak istiyorum. Bu öğrencinin anlattıklarının size çok tanıdık geldiğini biliyorum. Her yolculuk, her sefer insanı değiştirir, olgunlaştırır. Bakış açınız, hayata karşı duruşunuz farklılaşır. Ancak ben, sizlerin özellikle şu ince ayrıntıya dikkat etmenizi istiyorum: Gençler, değişmek farklıdır, yabancılaşmak farklıdır. Entegrasyon ile asimilasyon arasında çok keskin bir çizgi vardır. Milletine tepeden bakanın, kendine, ailesine, ülkesine faydası olmaz.


Afrikalı, Ortadoğulu, Asyalı ülkeler bunun bedelini yıllardır ödüyorlar. Ortak tarihimiz, kayıp nesillerle dolu. Ben, sizlerin bu yanlışlara düşmeyeceğinize inanıyorum. Sizler, aynı zamanda çok kritik bir dönemde ülkemizde bulunarak dünyanın yaşadığı en büyük insani dramlardan birine de yakından şahit oluyorsunuz. Ülkemizin sınır komşusu Suriye'de altı yıldır kardeşlerimiz acımasız bir rejim tarafından hunharca katlediliyor. Biz Suriyeli kardeşlerimizi yalnız bırakmadık, kapılarımızı açtık.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu