Sinop'un çapulcuları Nureddin Yıldız'a karşı

Sinop'un çapulcuları Nureddin Yıldız'a karşı


Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız'ın Sinop'ta vereceği konferans, bir grup azgın laikçinin tahriki ile başlayan olaylar nedeniyle iptal edildi. Tüm yasal izinlerin alındığı konferans için Valilik ve İl Emniyet Müdürlüğü'nce yeterli tedbir alınmaması tepki çekti. Nasipsiz ve hazımsız Sinoplu ayyaş göstericilere ise her kesimden lânet yağıyor.

Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı ilahiyatçı yazar Nureddin Yıldız 'Bu Zamanın Sabrı' konulu konferans vermek üzere dün akşam Sinop'a geldi. İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Sinop Şubesi tarafından organize edilen, Sinop Atatürk Spor Salonu'ndaki konferansa gelen Yıldız'a salon önünde toplanan bir grup azgın laikçi tepki gösterdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İHH ortaklığıyla organize edilen konferans, güvenlik zafiyeti ve hazımsız laikçilerin saldırısı nedeniyle iptal edildi.

 

İSLAM DÜŞMANI GAFİLLER!

Konferans öncesi Uğur Mumcu Meydanı'nda toplanan çeşitli sendika ve sivil toplum kuruluşları üyelerinden oluşan yaklaşık 300 kişilik hazımsız grup,  basın açıklaması yaptıktan sonra konferansın yapılacağı Atatürk Spor Salonu'na doğru yürüyüşe geçti. Polisin durmaları uyarısına rağmen salona 100 metre mesafede kurulan barikatları aşmaya çalışan grup ile emniyet güçleri arasında arbede yaşandı. Polisin müdahalesine rağmen barikatları aşan grup, salonun önünde protestolarını sürdürdü. Burada da önlem alan polislerle grup arasında tekrar arbede yaşandı. Daha sonra salonun ön giriş kapısında toplanan grup, slogan atarak beklemeye başladı. 

 

Olayların sürmesi ardından İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, kalabalığa konferansın iptal edildiğini duyurdu. Ancak göstericiler dağılmayı reddederek, slogan atmaya ve türkü söylemeye devam etti. Konferansı dinlemek için daha önce salona giren bazı vatandaşlar, salonda mahsur kaldı.

Konferansın yapılacağı salonu girmek isteyen bazı vatandaşlarla eylemciler arasında da kimi zaman gergin anlar yaşandı. Salona girmek isteyenleri kudurmuş eylemciler, alana sokmadı. Ayrıca konferansı izlemek isteyen bir grup genç de spor salonunun arka sokağında slogan atarak salona yürüşe geçmek istedi. Grup içerisindeki bazı eğitimciler, STK temsilcileri gençleri uzun süre sakinleştirmeye çalıştı. Nurettin Yıldız'ı dinlemeye gelen gençler, tekbirlerle karşı gruba tezahüratta bulunmaları ardından toplu olarak dua etti ve olay yerinden ayrıldı.

 

"SİNOP'U KÖY KÖY DOLAŞACAĞIZ"

Sinop ve Ayancık ilçesindeki iki ayrı konferansı protestolar nedeniyle yetkililerce iptal edilen İlahiyatçı Yazar Nurettin Yıldız, Sinop'a tekrar geleceğini söyledi.

Yıldız; "Şahsımız açısından üzücü ve esef verici olarak görmüyorum. Genç kardeşlerimizle buluşacaktık. Burada buluşmak nasip değilmiş. Rabbimden bizim ve dinleyecek genç kardeşlerimiz açısından da niyetlerimizi kabul buyursun. İnşallah bürokrasideki hantallık ve idarecilerin, bilhassa valilik ve kaymakamlığın yanlışlarını ve ihmallerini düzelttikten sonra inşallah ilk fırsatta Sinop'a geleceğiz. Gerekirse köy köy Sinop'u doyacağız. Yılmadık, hiç bir zaman yılmayı düşünmüyoruz. Kardeşlerimize zarar gelmesin, niyeti kötü olanlar yanlış bir iş yapmasın, biz vesile olmayalım diye meseleyi uzatmadan geri dönüyoruz. Köy köy dolaşmak üzere geri döneceğiz" dedi.

İHH Sinop Temsilcisi Sefa Yalın da yaptığı açıklamada, güvenlik zafiyeti nedeniyle yetkilileri suçladı.

 

AZGINLARIN TEMSİLCİSİ SAÇMALADI

Yaşanan saldırı girişiminin baş aktörü, Barış ve Demokrasi Platformu sözcüsü Metin Gürbüz ise tam bir hazımsızlık örneği sergiledi. İnsanları tahrik etmek için Sinop’un özellikle seçildiğini iddia eden Gürbüz, "Sinop gibi demokrat, çağdaş ve aydın insanların bulunduğu bir şehre konferans için davet edilmesi, Sinoplulara hakaret etmek ve tahrik etmekten başka bir şey değildir" dedi. 

 

VALİLİK VE SİNOP EMNİYETİ'NDEN GÜVENLİK ZAFİYETİ

 

Vali Yasemin Özata Çetinkaya, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, konferansın bir güvenlik zafiyeti nedeniyle iptal edilmediğini savundu, fakat gerçek hiç de öyle değildi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı genel merkeziyle görüşmeler yaptıklarını anlatan Çetinkaya, "Biliyorsunuz konferans İHH Sinop Temsilciği tarafından organize edildi. İHH'nın genel merkeziyle görüşmeler yaptık. Kendi talepleri doğrultusunda konferans iptal edildi. Bir güvenlik zafiyeti olduğu sebebiyle konferans bizim tarafımızdan iptal edilmedi." dedi. 

İHH Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada ise, "Provakatif gruplar günler öncesinden konferansın yapılmaması için karalama kampanyası başlattığı halde Sinop Valiliği ve emniyet yetkilileri gerekli önlemi almamış ve meydana gelen sorun karşısında büyük bir acziyet göstermişlerdir." ifadelerine yer verildi.

MÜSLÜMANLAR OTURMA EYKEMİ YAPTI!

Bu arada konferansa katılmak için gelenler, salonun arka kapısında oturma eylemi yaptı. Slogan atan katılımcılar bir süre bekledikten sonra dağıldı. Protestocular ise 3 saatlik eylemin ardından tekrar Uğur Mumcu Meydanı'na yönelerek, burada basın açıklaması yaptıktan sonra dağıldı. 

Öte yandan Nurettin Yıldız'ın Ayancık ilçesinde yapacağı konferans da saldırılar sebebiyle iptal edildi.

SAMSUN'DA TEKBİRLERLE KARŞILANDI

 

 

Konferansların iptali üzerine Samsun'a geçen Nureddin Yıldız, burada İFAM Kurucusu Dr. İhsan Şenocak tarafından karşılandı. İhsan Şenocak sosyel medya hesabından yaptığı açıklamada,"Sinop'ta nasipsizlerin konferans icra etmesine mani oldukları Nureddin Yıldız hocamızı İFAM'da gece tekbirlerle karşıladık" dedi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK'dan sınır ötesine hava harekatı
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Kuzey Kore'den ABD'ye gözdağı

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu