O’Brien: İstanbul dünya tarihini temsil eden bir yer

O’Brien: İstanbul dünya tarihini temsil eden bir yer


BM Genel Sekreter Yardımcısı O’Brien, "İstanbul, doğu ve batının, kuzey ve güneyin buluştuğu, dünya tarihini temsil eden bir yer. Bir buluşma noktası olarak taşıdığı sembolik anlam nedeniyle seçildi." dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’Brien ve Dünya İnsani Zirvesi Sözcüsü Herve Verhoosel, 23- 24 Mayıs’ta ilk kez İstanbul’da yapılacak zirve hakkında video konferans düzenledi. 

O’Brien, İstanbul’da gerçekleştirilecek zirvenin normal bir konferanstan öte, insani yardıma ilişkin özel gündemlerin en üst düzey ortak platformlarda değerlendirileceği, uygulamaya dönük, gerçek sonuçların elde edileceği bir toplantı olacağını söyledi.

Dünyada 25 milyon insanın yardıma muhtaç olduğunu, çoğu çocuk olan 16 milyon insanın yerlerinden edildiğini hatırlatan Zirve Sözcüsü Verhoosel ise, şimdiye kadar 50’nin üzerinde hükümet ve devlet başkanının katılımının teyit edildiği İstanbul’daki zirvenin, insani yardım sürecinin başlangıcı olacağını vurguladı.

"Zirveye 125 ülkeden 50 devlet ve hükümet başkanı katılacak"

BM’nin Türkiye, Belçika, Lübnan, Bangladeş, Rusya, Avusturya, Türkmenistan, İran ve Bangladeş’te bulunan basın merkezlerinden izlenen video konferansta gazetecilerin sorularını da yanıtlayan O’Brien, zirvenin katılımcılarına ilişkin, "125 ülkeden 50 devlet ve hükümet başkanı zirveye katılacak. Bu düzeyde katılım bildirmeyen ülkeler de, başkan yardımcısı, başbakan yardımcısı, dışişleri bakanı gibi üst düzey katılımda bulunacak." dedi.

O’Brien, İstanbul'un, BM tarafından ilk kez yapılacak olan Dünya İnsani Zirvesi’nin evsahibi olmasını, "İstanbul sadece bir şehir değil. İstanbul, doğu ve batının, kuzey ve güneyin buluştuğu, dünya tarihini temsil eden bir yer. Bir buluşma noktası olarak, taşıdığı sembolik anlam nedeniyle seçildi." sözleriyle değerlendirdi.

Zirvenin yapılmasının üç yıl önce gündeme geldiğini belirten O’Brien, "İstanbul’a giderek, dünyada en fazla sığınmacı ağırlayan ülkeye gidiyoruz. Unutmayalım ki 2 milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacı bugün Türkiye’de." dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekiller Kılıçdaroğlu'na çizik çekti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Trump'tan Kuzey Kore çıkışı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu