Almanlar Berlin'de PYD ofisi açtılar

Almanlar Berlin'de PYD ofisi açtılar


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Almanya'nın başkenti Berlin'de PYD ofisi açılmasına tepki göstererek, ofisin kapatılması gerektiğini söyledi.

Yeneroğlu, yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin Berlin'de temsilcilik açtığını okuduğunu belirterek, ''Bu gelişmeyle ilgili Türkiye'de çok rahatsız olduğumuz bir husus odur ki PKK'nın yan kolu olarak bilinen kuruluşla ilgili böyle bir şube açılmasına dair izin verilmesi, Almanya'nın PKK terör örgütüyle iletişimi konusunda zaten varolan endişelerimize yeni bir boyut kazandırmıştır.'' dedi.


Almanya Anayasa Koruma Teşkilatı'nın 2014 yılındaki raporunun 125'inci sayfasında, PYD'nin, terör örgütü PKK'nın yan kolu olarak nitelendirildiğine dikkati çeken Mustafa Yeneroğlu, ''İki örgütün de PKK ve PYD'nin ortak lideri olarak PYD tüzüğünde Abdullah Öcalan'ın olduğunu ifade ediyorlar. Dolayısıyla böyle bir durumda Almanya'nın bilgisi ve onayıyla açılan bu kurum, böyle bir terör örgütünün açıktan bir kurumu olarak değerlendirebileceğimiz nitelikte bir yapının kime, neye hizmet edeceği noktasında Almanya'nın varolan rahatsızlığa cevap vermesi gerektiğini düşünüyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu