Ecnadul Kavkaz Lideri Abdulhakim Şişani Röportajı

Ecnadul Kavkaz Lideri Abdulhakim Şişani Röportajı


Haber Seyret Tv Genel Yayın Yönetmeni Ümit Erdoğan, Ecnadul Kavkaz lideri Abdülhakim Şişani ile Suriye'nin İdlib şehrinde bir röportaj gerçekleştirdi. Merak edilen sorular ve çarpıcı cevaplar bu röportajda.

Ümit Erdoğan : Kendinizden biraz bahseder misiniz ?  Ne zamandır mücadele ediyorsunuz?

Abdulhakim Şişani : Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve beraketuhu. Cihada ilk defa 2000 yılında katıldım. O zaman 19 yaşındaydım. Umkirin cemaatindeydim. O zamanlar Doku Umarovla beraberdik. Bir çok emirimiz şehit oldu. 2002 yılında Hattab’ın cemaatine katıldık. Merkez sektörünün emiri olan çocukluk arkadaşım Ebû Bekir Basayevle, esasen cephenin orta tarafında Grozni’de savaşırdık.

Ümit Erdoğan : Neden Çeçenistan’da değil de Suriye’desiniz ?

Abdulhakim Şişani : 2009 yılında yaralandım. Bu sebepten tedavi için Çeçenistan’ı terk etmek mecburiyetinde kaldım. Bir kaç defa vatanıma dönmek için çaba gösterdik, amma buna muvaffak olamadık. Tüm bu başarısızlıklar devam ederken Şam’da cihad başladı. Vatana dönme çabalarımız sonuç vermeyince Şam’a geçip kardeş ve bacılarımıza yardım etmek için buraya geldik.

Ümit Erdoğan : Suriye’nin şu an ki durumunu nasıl görüyorsunuz ? Yani Çeçenistan’daki mücadele ile kıyaslayınca durum nedir ? Suriye savaşının durumu nedir?

Abdulhakim Şişani : Suriye’de Beşar  Esed, İran, Lübnan, Rusya ve dünyanın her tarafından getirilen Şiilerin yardım etmesine rağmen durum iyidir. Suriye’deki cihatla Çeçenistan’daki cihat arasındaki fark, Suriye’de cihadın daha kolay olmasındandır. Çeçenistan’da gerilla savaşı yürütmek mecburiyetindesin, kendi arazin yok, komşu devletlerden yardım yok, tıbbi yardım imkânları yok, silah, mühimmat elde etme imkânları yok, her zaman tetikte olmanız gerekir. Tüm cemaatler işlerini kendileri yapmak mecburiyetindedir, mali işlerden, operasyonların karar verilmesi, destek bulunması, planlaması işlemlerine kadar. Suriye’de bu ihtiyaçları bulmak daha kolay.

Ümit Erdoğan :  Şuan Suriye’de IŞİD ve diğer muhalif gruplar içerisinde Çeçenler farklı farklı grupların içinde ayrı ayrı bulunuyor. Neden Çeçenler bir birlik kurup tek çatı altında birleşmiyorlar?

Abdulhakim Şişani : Benim düşünceme göre bu Suriyelilerin kendilerinde birlik ve beraberliğin olmamasından kaynaklanıyor. Bizim ayrıcalığımız da bundan kaynaklanıyor. Herkes kendine yakın hissettiği cemaatle çalışmayı tercih ediyor. Bundan Kafkas grupların her birinin ayrı hedefleri, ilgileri ve çalışmaları var. Bu yüzden tek bir çatı altında şuan için toplanmıyoruz.

Ümit Erdoğan : Herhangi bir gruba bağlanmayı düşündünüz mü ? Şu an kimlerle çalışıyorsunuz?

Abdulhakim Şişani : Birkaç defa başka gruplarla birleştik, birleşmeye çaba gösterdik. Fakat gelecekte yapılması gereken işlerde farklı vizyonlara sahip olduğumuzdan dolayı ayrılma kararı aldık. Buna esas sebep olarak Kafkaslardaki işi göstere bilirim. Bütün bunlara rağmen, birleşmek için adımlar atılmakta ve inşaAllah bunun neticesini göreceğiz. Biz bu rejime karşı savaşan bütün cemaatlerle çalışıyoruz.

Ümit Erdoğan : Rusyaların ve İranlıların Suriye’de olması hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Abdulhakim Şişani : Bu ülkelerin bölgede ve bütün dünyada söz sahibi olmak istedikleri hiç kimse için sır değil. Kısa olarak söyleyeyim, eğer Türkiye ve diğer Sünni Müslüman devletler bu ülkelerin Suriye ile işlerinin yekûn bulacağını sanıyorlarsa, çok yanılıyorlar.

Ümit Erdoğan : Bu zafer neden gecikiyor ? Neden bu savaş bitmiyor?

Abdulhakim Şişani : İlk olarak şunu bilmek zorundayız : Zafer Allah’tandır. Zaferin geç kalmasının nedeni ise cemaatlerin dağınık olmalası, birleşik komutaya sahip olmamalarındadır.

Ümit Erdoğan : Çeçenistan-Rus savaşı ile ilgili videoları izlediğimizde sayı ve silah olarak daha az imkan olmasına rağmen Rusya’ya karşı çok ciddi zararlar verildi. Suriye’de imkân ve sayı olarak daha fazla olunmasına rağmen neden savaş bitmiyor?

Abdulhakim Şişani : Cevap çok basit: Çeçenistan’da birlik ve beraberlik vardı. Burada ise maalesef birlik, beraberlik hala mevcut değil.

Ümit Erdoğan : Şu an Çeçenistan’daki son durum nedir ? Oradaki cihad ne durumda?

Abdulhakim Şişani : Şu an Çeçenistan’da durum çok vahim. Putin rejimi, Kadirov ve elebaşları ile birlikte her geçen gün halka karşı olan terörü güçlendirmekte. Yaşamak her geçen gün çok daha zor oluyor. İnsanlar dinin taleplerine amel etmekten dolayı cezalandırılıyor, hak ve hukuklar askıya alınıyor. Şüphesiz bütün bunlar silahlı mukavemetin zayıflamasının neticesidir. Amma buna rağmen, koşullar zor olsa da cihat hala devam etmektedir.

Ümit Erdoğan : Suriye’ye geldiğiniz günden bugüne baktığınızda durumu özetler misiniz ?

Abdulhakim Şişani : Yıllar geçtikçe birçok şey de değişti. İnsanların güncel olaylara münasebetleri de insanlarda değişti. Mücahitler daha tecrübeli, dinin talepleri ve soruları konusunda daha çok bilgiye sahip oldular. İran ve Rusya’nın savaşa katılmasından sonra savaşın yeni bir merhalesi, yeni sorunlar başladı. Allaha hamdolsun, tüm bunlar mücahitlerin birlik olmasına, saflarının temizlenmesine neden oluyor. İnşaAllah bu imtihanlardan sonra Allah’ın zaferini görürüz.

Ümit Erdoğan : Son olarak Müslümanlara ne söylemek istersiniz ?

Abdulhakim Şişani : Müslümanlara hatırlatmak istiyorum: bizler farklı diller konuşsak da, farklı halkların mensupları olsak da, farklı kültürlere sahip olsak da bir Ümmetiz. Bir birimize yardım etmek dinimizde bizlerin boynuna vacip kılınmıştır. Kardeş ve bacılarımız öldürülürken, namusları kirletilirken, mallarına el koyulurken kenarda, ilgisizlik göstererek kalamazsınız. Unutmayın, herkes kendi imkanları ve güçleri oranında yardım etmek mecburiyetindedir. Bu ilk olarak, her bir alanda din, ilim, siyaset... Bu Müslüman liderlerin boynuna düşen bir görevdir. Cihat Müslümanları yüceltir. Malınızla, kalbinizle, dilinizle, neye imkan yetiriyorsanız, cihat edin. En az yapabileceğiniz şey bizler için dua etmenizdir. Allah’tan İslam ve Müslümanları izzetlendirmesini temenni ederim. Allah Müslümanların durumlarını iyileştirsin ve onlara düşmanları üzerinde zaferler nasib etsin. Amin.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu