Holografik ve bükülebilir telefon!

Holografik ve bükülebilir telefon!


Kanada Devlet Üniversitelerinden Queen's University'nin araştırma birimlerinden Human Media Lab'de görevli bilim insanları dünyanın ilk esnek/bükülebilir ekrana sahip, holografik telefonunu üretti.

HoloFlex ismini taşıyan telefonun özelliği 3B görüntüleri hareketsel uzaklık açısına göre üç boyutlu biçimde işleyebilmesi. Yani şöyle ki bu hareket sensörü sayesinde ekran üzerindeki cisme ait görüntünün konumu baktığımız yere göre değişiyor ve birden çok kullanıcı eşzamanlı biçimde gözlük vs. takmadan ekranı üç boyutlu görebiliyor.

 

POLED panelli telefonun standart ekran çözünürlüğü 1920x1080 piksel olsa da 3D efektini ve uzaklık algısını oluşturabilmek için görüntüler 12-piksellik geniş dairesel bloklara ayrıldığından pratikte gözlemlenen çözünürlük 160 x 104 pikselle sınırlı. Yani bu efektleri seyrederken, ekran üzerindeki bir objeyi bir noktadan diğerine taşırken yahut telefon üzerindeki objelerin yerini ekranı bükmek suretiyle değiştirirken 160 x 104 pikselle kısıtlıyız.
Bu arada yukarıda 'telefon üzerindeki objelerin yerini ekranı bükmek suretiyle değiştirirken' dedik ya bunu da 'bükme sensörü' sayesinde yapabiliyoruz. Ekran üzerindeki nesneler z ekseni üzerinde yol alıyorlar.

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK'dan sınır ötesine hava harekatı
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Kuzey Kore'den ABD'ye gözdağı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu