Geri kabul anlaşmasına ilişkin tasarı yasalaştı

Geri kabul anlaşmasına ilişkin tasarı yasalaştı


Türkiye ile AB arasında izinsiz ikamet eden kişilerin geri kabulüne ilişkin anlaşmanın onaylanmasını içeren yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

TBMM Genel Kurulu'nda Türkiye ile AB Arasında İzinsiz İkamet Eden Kişilerin Geri Kabulüne İlişkin Anlaşma ile Oluşturulan Ortak Geri Kabul Komitesinin Kararının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı kabul edilerek, yasalaştı.

Yasa, Türkiye ile AB arasındaki vize serbestisi kapsamındaki düzenlemeler arasında yer alıyor.

"Türkiye Cumhuriyeti ile AB Arasında İzinsiz İkamet Eden Kişilerin Geri Kabulüne İlişkin Anlaşma ile Oluşturulan Ortak Geri Kabul Komitesinin 2/2016 Sayılı Kararının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, 16 Aralık 2013 tarihinde imzalanan ve 1 Ekim 2014 tarihinde yürürlüğe giren anlaşmayı içeriyor.

"Türkiye, terörden kaçanlara kapılarını açtı"

Kanunun görüşmelerinde söz alan AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Suriye'de zalim bir rejim bulunduğunu belirterek, PYD ve DAEŞ terör örgütlerinden kaçanlara Türkiye'nin kapı açtığını söyledi.

Aylan bebeğin cesedinin sahile vurmasının ardından, Türkiye'nin AB ile yaptığı mutabakat neticesinde Ege Denizi'nden Avrupa'ya geçen mülteci sayısında ciddi bir düşüş yaşandığını, denizde ölümlerin azaldığını vurgulayan Uslu, Avrupa'dan geri kabulle gelen mültecilerle ilgili çalışmaların devam ettiğini, bu kişilere her türlü desteğin verildiğini belirtti.

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel'in, hükümetin Suriye'de yaşanan olaylarda sorumluluğu bulunduğunu savunması üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, "IŞİD bir terör örgütüdür, PKK bir terör örgütüdü, PYD bir terör örgütüdür." dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir ise AK Parti iktidarının Türkiye'nin yaklaşık 60 yıldır devam eden Avrupa Birliği sürecinin son 13 yılını yönettiğini belirterek, iktidarın dış politika ve AB ilişkilerinde başarısız olduğunu savundu.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından, Türkiye ile AB Arasında İzinsiz İkamet Eden Kişilerin Geri Kabulüne İlişkin Anlaşma ile Oluşturulan Ortak Geri Kabul Komitesinin Kararının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı kabul edilerek, yasalaştı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu