‘Müslümanlar giremez’ söylemi Avrupa değerleriyle uyuşmuyor

‘Müslümanlar giremez’ söylemi Avrupa değerleriyle uyuşmuyor


Almanya Başbakanı Merkel, Avrupa'daki sığınmacı krizine ilişkin, ''Bazı ülkelerin ‘Müslümanlar ülkemize giremez’ demesini hoş bulmuyorum. Bu söylem, Avrupa değerleriyle uyuşmuyor.'' dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin’deki Fransız Lisesi’ni ziyaretinde, öğrencilerin AB'ye ilişkin sorularını yanıtladı.

500 milyon nüfuslu AB’nin Suriyeli sığınmacıları kabul etme sorumluğu taşıdığını ifade eden Merkel, "Bazı ülkelerin 'Müslümanlar ülkemize giremez' demesini hoş bulmuyorum. Bu benim açımdan olamaz. Bu söylem, Avrupa değerleriyle ve din özgürlüğüyle uyuşmuyor." dedi.

Merkel, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin bir soru üzerine, Türkiye’nin AB’ye girip girmemesi konusunda bir karar verilmediğini, AB’nin yeni üyeleri alma gücünün olup olmadığına da bakılması gerektiğini söyledi.

"AB test ediliyor"

Avrupa’nın, bugüne kadarki tüm başarılarının arkasında durup duramayacağının dışarıdan test edildiğini vurgulayan Merkel, AB’nin bir ulus devlet değil, ancak ortak para birimi avro ve serbest dolaşım hakkından dolayı dağınık bir birlik niteliği de taşımadığını anlattı.

Mali krizin henüz bitmediğini ancak buna karşı çeşitli mekanizmalar oluşturduklarını aktaran Angela Merkel, "Sığınmacı konusunu da Avrupa ülkelerine yönelik, dış sınırlarını koruyup koruyamayacaklarına ilişkin ikinci bir test edilme dalgası olarak görüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

AB'deki tüm ülkelerin konumlarından geriye gidişi istemediğine işaret eden Merkel, "Her ülkenin kalıcı bir şekilde kendi sınırlarını kontrol etmesi geri adım olur ve Avrupa’yı zayıflatır." diye konuştu.

AB ile Türkiye arasındaki mutabakatın da deniz sınırının korunabilmesinden dolayı ortaya çıktığını ve komşular olmadan sınırların korunmasının başarılamayacağını kaydeden Merkel, Libya ile de benzer bir anlaşmanın yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Rüşvetten tutuklanan hakimin serveti ortaya çıktı
Türkiye
İpsala Sınır Kapısı'ndan geçişler başladı
Dünya
Mısır'da darbe karşıtı 128 kişi, 3 ila 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Hava Durumu

11°
Detaylı Hava Raporu