Astsubaylık sınavına İHL'lileri almadılar

Astsubaylık sınavına İHL'lileri almadılar


TSK’nın İmam Hatip Lisesi kökenli astsubay adaylarına ayrımcılığı devam ediyor. ÖSYM tarafından Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı’nı kazanan İHL mezunu öğrenciler, Ankara’da yapılan 2. aşama sağlık ve spor sınavlarına sırf İHL mezunu oldukları gerekçesiyle alınmadı.

Her yıl düzenli olarak personel alımı yapan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, İmam Hatip Lisesi  (İHL) kökenli astsubay adaylarına karşı uyguladığı ayrımcılık bitmek bilmiyor. ÖSYM tarafından Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı’nı kazanan İHL mezunu öğrenciler, önceki gün Ankara’da yapılan 2. aşama sağlık ve spor sınavlarına sırf  İHL mezunu oldukları gerekçesiyle alınmadı. 

BU ANLAYIŞ SON BULMALI
İmam Hatip kökenli olduğu için ‘Astsubaylık İkinci Aşama Seçme Sınavı’na alınmadığını belirten Furkan Hakan yaşadıklarını Yeni Akit’e anlattı. Furkan, “İmam Hatipli olduğum için ömrüm boyunca en çok sevdiğim astsubaylık mesleğimi yapamıyorum. ÖSYM’nin yaptığı sınavı kazandığım halde, 2. aşama sınavına almadılar. İkinci aşama sınavına almayacaklarsa neden ÖSYM’nin yaptığı astsubaylık ilk aşama sınavına katılma hakkı verdiler. İHL mezunu olanlar Cumhurbaşkanı bile olabiliyor ama ne hikmetse TSK’ya astsubay olamıyor. Bu din karşıtı laikçi ayrımcılığın kaldırılmasını istiyoruz. Biz de diğer lise mezunları gibi asker olarak devletimize, milletimize hizmet etmek istiyoruz” dedi.  

ARANIZDA İMAM HATİPLİ VARSA ÇIKSIN

ÖSYM’nin yaptığı astsubaylık sınavını başarıyla tamamlayarak diğer aşama sınavlarına katılmak için Siirt’ten Ankara’ya geldiğini belirten S.Ö ise, “Muvazzaf Astsubay Temini İkinci Aşama Seçme Sınavı için Ankara’da bulunan  Jandarma Eğitim Komutanlığı’na gittim. Bütün adayların bulunduğu bir ortama yetkili bir komutan geldi ve yüksek sesle, ‘Aranızda İmam Hatipli varsa çıksın’ dedi. İmam Hatip kökenli olan 15 civarında bir arkadaş grubu öne çıktık. Yetkili kişi bizim sınava giremeyeceğimizi söyleyerek bizi dışarı çıkardı. Üniversitede tarih öğretmenliğini bitirdim ama İHL çıkışlı olduğum için beni astsubaylık sınavına almadılar” dedi. 

TSK’NIN İHL MEZUNLARINI DA ALMASI GEREKİR

Astsubaylık sınavları ve diğer birimler için hangi liselerden alınacağına Genelkurmay Başkanlığı’nın karar verdiğini belirten ASDER fahri başkanı emekli general Adnan Tanrıverdi,“İmam Hatip okullarından da askeri okullara öğrenciler girebilmeli. Mesleklerin içerisinde dindar olunması gereken bir meslek varsa bu da birincisi Silahlı Kuvvetler mensupları olmalı. Silahlı Kuvvetler mensupları, görevlerini hayatları pahasına yapmak mecburiyetindedirler. Başka bir meslekte böyle bir zorunluluk yoktur. Sonunda ölüm olan bir vazifeye ancak ahiret inancı olan bir insanı gönderebilirsiniz. Bu bakımdan Silahlı Kuvvetlerin dindar olması lazım. Belirli dini bilgilere sahip İHL mezunlarının TSK’da istihdam edilmesi, TSK’nın göreve dönük başarısını ve manevi değerlerini daha çok artıracağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.    

 

Yeni akit

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu