Medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini yok sayan anlayışı reddediyorum

Medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini yok sayan anlayışı reddediyorum


Tarihi 1919'dan başlatanlar Milletimizin hasmıdır

Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. yılı için İstanbul’da görkemli bir tören düzendi. Başbakan, Meclis Başkanı, bakanlar ve vekillerin yanı sıra binlerce vatandaşın katıldığı törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihin belirli kısımlarının üstünün örtülmek istendiğini söyledi.

 

Kut'ül Amare Zaferi'nin 100. yılı, devletin zirvesinin de katılımıyla kutlandı. İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Ahmet Davutoğlu, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, milletvekilleri, askeri ve mülki yetkililerin yanı sıra yüzlerde vatandaş katıldı. Konuşmasına şehitleri anarak başlayan Erdoğan, satır başları ile şunları kaydetti:


TARİH ANLAŞIYI YANLIŞ


Bu coğrafya millet olarak bedelini halen, her gün ödediğimiz, bize anamızın ak sütü kadar helal olan asli vatanımızdır. Geniş bir coğrafyada 2 bin 200 yılı aşkın süredir kesintisiz devam eden devlet geleneğimiz boyunca yüreğimizle ve bileğimizle, hakkını vermediğimiz hiçbir zaferimiz yoktur. Batı medeniyetinde Türk, belli bir kavmin adı değil tüm Müslümanları ifade eden bir isimdir. Millet olarak temsil ettiğimiz bu geniş algının gerisindeki büyük mücadeleyi ve fedakarlıkları çok iyi görmek, çok iyi değerlendirmek ve idrak etmek mecburiyetindeyiz. Ülkemizde maalesef, nesillere bu büyük fotoğrafı gösterecek bir tarih anlayışı mevcut değil.

Kut'ül Amare sancağı Erdoğan'a verildi
Osmanlı kuvvetleriyle İngiliz ve müttefiklerinin kuvvetleri arasında 100 yıl önce yaşanan Kut'ül Amare Zaferi için görkemli bir anma programı düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı'nın himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen anma programında verilen mesaj ve ortaya konulan oyun, katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kut Valisi Malik Halef ve Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal oyuncularla birlikte sahneye çıktı. Zaferi kazanan 6. Ordu'nun sancağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a takdim edildi.

 


DEVLETİN MİLLETİN HASMI


Birtakım iyi niyetli çalışmalar var ama bunlar batı ülkelerinin benzer çalışmaları yanında çok sönük. Ders kitaplarındaki eksikliğin dışında adeta tam tersi bir çabanın söz konusu. Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse 1919 yılından başlatan bir tarih anlayışını reddediyorum. Her kim ki zaferleriyle ve yenilgileriyle son 200 yılımızı, hatta son 600 yılımızı soyutlayıp eski Türk tarihinden Cumhuriyete atlıyorsa biliniz ki o kişi milletimizin de devletimizin de hasmıdır.


KENDİ TARİHİMİZİ GÖMDÜK


Böyle bir milletin tarihindeki zenginlikleri anlatmaya kütüphaneler bile yetmez. Ama biz ne yapmışız? Kendi tarihimizin üzerine adeta kara bir örtü örtmeye çalışmışız. Kendi tarihimi gömmeye çalışmışız. Kendimize ait olan pek çok başarıyı sanki bizimle ilgisi yokmuş gibi kısaca anlatıp geçenler veya hiç değinmeyenler hem ecdadımıza saygısızlık, hem de gelecek nesillere çok büyük kötülük yapmışlardır. Kut'ül Amare Zaferi bunun en çarpıcı örneğidir.
Törende Kut Valisi Malik Halef, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a şehit kanıyla sulanmış toprak hediye etti. Dedeleri Kut'ul Amare'de şehit  olan aşiret liderleri ise Erdoğan'a  sancak sundu.

 


Törende Kut Valisi Malik Halef, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a şehit kanıyla sulanmış toprak hediye etti. Dedeleri Kut'ul Amare'de şehit olan aşiret liderleri ise Erdoğan'a sancak sundu.


ZAFER UNUTTURULDU


Daha yakın zamanda lise 2'nci sınıflara okutulan tarih kitaplarında Kut'ül Amare, çok kısa bir şekilde anlatılıyordu. İngilizleri kimin yendiğinin dahi yer almıyordu. İngilizler 1918'de İstanbul'u işgal ettiklerinde şehirde kendilerine ait tüm bürolara, üzerinde "Kut'u hatırla" yazan tabelalar astılar, yenilen taraf bu savaşı ibret vesikası olarak hatırlatırken, bizde ise kendi zaferimizin unutturulmaya çalışıldığını görüyoruz.


BİZ MASADA KAYBETTİK


1. Dünya Savaşı'nın her cephesinde başta İngilizler olmak üzere düşmanların öfkeyle, dostların da ümitle, tüm dünyanın şaşkınlıkla takip ettiği bir mücadele ortaya konuldu. Ateşkes anlaşması imzalandığında Osmanlı ordusu tüm cephelerde savaşmaya devam ediyordu. Ortada çökmüş, bitmiş, teslim olmuş bir ordu ve devlet yoktu. Bizim bu dönemde başımızı yakan, klasik sorunumuz olan cephede kazanıp masada kaybetme işidir. Yani diplomasi eksikliğidir. Bununla birlikte şu gerçeği hep birlikte teslim etmemiz gerekiyor.

 

Lütfü Kırdar Kongre salonunda gerçekleşen törene çok sayıda askeri personel katıldı.


YALANI ORTAYA KOYDU


Kut'ül Amare, resmi tarih söyleminin bir başka önemli arızası olan "Araplar bizi arkamızdan vurdu" yalanını ortaya koyan en bariz örnek. Kuşatma boyunca Kut halkı adeta Osmanlı ordusunun bir parçası gibi hareket etti. Bu uğurda pek çok şehit verdi. Anadolu'da olduğu gibi o bölgede de elbette İngilizlerin ve diğer güçlerin oyunlarına kananlar vardı ama bu tüm Arap kardeşlerimizin itham altında bırakılmasını haklı göstermez.


Kut'ül Amare ruhu kıyamete kadar yaşayacak
Başbakan Ahmet Davutoğlu da törene katılanlar arasındaydı. Kültür Bakanı Mahir Ünal'dan sonra kürsüye gelen Başbakan, konuşmasına Kut'ül Amare kahramanı merhum Halil Paşa'nın mektubundaki, "Allah'ın yardımıyla bugün Kut'ül Amare müstahkem mevki zaptedildi. 5'i general olmak üzere 500 subay ve 13 bin İngiliz askerin esir alındığını arz ve müjdelerim" bölümünü okuyarak başladı. Şehit ve gazileri yadeden Davutoğlu, şunları söyledi:

 

Gecede zaferin anlatıldığı bir oyun sahnelendi.


MAZLUMLARA HAYAT VERDİ
Kut'ül Amare Zaferi, çöküşün başladığı, umutsuzluğun yaygınlaştığı bir zaman diliminde milletimiz için ve o coğrafyadaki bütün mazlum milletler için ab-ı hayat olmuştur. Çanakkale'den başlayan istiklalini koruma iradesinin bir benzeri Kut'ül Amare'de ortaya konmuştur.


YILLARCA UNUTTURULMAK İSTENDİ


Kut'ül Amare mücadelesi istiklal mücadelemizle kurulacak Türkiye Cumhuriyeti'ne ruh ve mana vermiştir. Kut'ül Amare, unutulacak bir zafer değildir. Eski Türkiye anlayışı uzun yıllar bu zaferi hatırlamak istemedi. Adeta sistemli bir şekilde unutturmaya çalıştı. Artık Türkiye değişiyor. Kut'ül Amare'yi yeniden hem de devlet töreniyle kutluyoruz. Söz veriyoruz ki Kut'ül Amare ruhunu kıyamete kadar yaşatacağız. Kıyamete kadar Kut'ül Amare bir daha unutturulmayacak.


23 NİSAN'IN ALTERNATİFİ DEĞİL


Bazı basın yayın organlarında Kut'ül Amare anması üzerinde oluşturulmaya çalışılan olumsuz algı saldırı mahiyeti kazandı. Kut'ül Amare etkinlikleri 23 Nisan Bayramı'na alternatif gibi gösterildi. Asla alternatif değildir. Bu bayramlar birbirinin ayrılmaz cüzleridir, birbirinin takipçileridir. Kut'ül Amare'yi, Çanakkale'yi anlamayan, 23 Nisan'daki milli iradeyi idrak edemez. 23 Nisan da hepimizin bayramı, Kut'ül Amare de hepimizin zaferidir.

 

Toprak ve sancak getirdiler
Programda Kut Valisi Halef, Kut'ül Amare'ye ilişkin kısa değerlendirmede bulundu ve şehit kanıyla sulanmış Kut toprağını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu. Dedeleri Kut'ül Amare'de şehit düşmüş aşiret liderleri de, üzerinde Türk bayrağını simgeleyen ay yıldızın olduğu sancağı ayrıca Erdoğan'a sundu. Kut'ül Amare Zaferi'ni anlatan oyunun da sahnelendiği programda, cephede sergilenen kahramanlıklar anlatıldı. 38 mehteran ve 72 oyuncunun sahne aldığı, “Kut'ül Amare Belgeli Dramatik Gösterimi" katılımcılardan büyük beğeni gördü.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu