Dokunulmazlıkların kaldırılmasını isteyenler bugün eyleme başvuruyor

Dokunulmazlıkların kaldırılmasını isteyenler bugün eyleme başvuruyor


AK Parti Grup Başkanvekili Turan, "Düne kadar Meclis Başkanlığına dilekçe vererek dokunulmazlıklarının kaldırılmasını isteyenler, bugün bunu engellemek için olmadık eylemlere başvuruyorlar." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını içeren anayasa değişikliği teklifinin dün TBMM Anayasa Komisyonundaki görüşmeleri sırasında yaşanan olayları değerlendirdi.

Dokunulmazlık meselesi gündeme geldiğinden beri HDP’nin tutarsız siyasetiyle karşı karşıya olduklarını belirten Turan, şöyle konuştu:

"Daha düne kadar Meclis Başkanlığına dilekçe vererek dokunulmazlıklarının kaldırılmasını isteyenler, bugün bunu engellemek için olmadık eylemlere başvuruyorlar. 'Yargıya gidip ifade vermeyeceğiz' diyerek yargıyı tehdit ediyorlar. Şu ana kadar Meclis çalışmalarına katılmamış, hiç kürsüye çıkmamış milletvekillerini provokasyon için kürsüye çıkarıp gerginlik yaratarak Genel Kurul çalışmalarına engel oluyorlar. HDP’lilerin bu tutumu Genel Kurulla da sınırlı kalmıyor. Komisyon çalışmalarında da hem kendileri hem de onların danışmanları bunu devam ettiriyorlar. HDP, bu değişikliği istemeyebilir. Siyasi bir parti olarak bu en doğal hakkıdır. Komisyonda da Genel Kurulda da buna karşı çıkabilir. Ancak hiçbir şekilde hukuk dışına çıkamaz. Ne yazık ki hukuk sınırları içerisinde bu duruma engel olamayan HDP, şiddet kullanarak çalışmaları sabote etmeye çalışıyor. Ortaya çıkan tablo, Meclis'in manevi şahsiyetine yakışmamıştır. Bu durum hiçbir şekilde kabul edilemez. Umarız, Komisyon çalışmaları Komisyon Başkanımızın da belirttiği gibi Pazartesi günü kaldığı yerden devam eder ve anayasa değişiklik teklifi bir an evvel Yüce Meclis'in takdirine sunulur."

"Toplumun bizden beklentisi var"

Anayasa değişikliği konusundaki kararlılıklarının net olduğunu ifade eden Turan, "Toplumun bizden beklentisi var. Dokunulmazlıkların kaldırılmasını istiyoruz. Dokunulmazlıkların kaldırılmasını isterken ve bunu konuşurken sadece bir partinin değil, kendimiz de dahil olmak üzere bütün partiler açısından istiyoruz. Hala durduğumuz yerdeyiz." değerlendirmesini yaptı.

Komisyonda yaşanan olaylarla ilgili başvuruda bulunup bulunmayacakları sorusuna Turan, "Bununla ilgili Meclis'in güvenliğini sağlayan idare amirlerimiz başta olmak üzere TBMM Başkanlık Divanı görüşecektir. Meclis'te milletvekillerine fiili olarak müdahale edecek kadar hadsizleşen kim varsa, bununla ilgili TBMM Başkanlığı ve savcılıkların gerekli işlemi yapması gerekir." yanıtını verdi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu