'Türkiye geçtiğimiz 13-14 yıllık dönemi iyi bir şekilde değerlendirdi'

'Türkiye geçtiğimiz 13-14 yıllık dönemi iyi bir şekilde değerlendirdi'


Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Türkiye geçtiğimiz 13-14 yıllık dönemi iyi bir şekilde değerlendirmiş, makro ekonomide istikrarı sağlamış, siyasette birçok reform gerçekleştirmiştir." dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteğinde, Borsa İstanbul ile Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı iş birliğiyle Al-Iktissad Wal-Aamal Group tarafından düzenlenen 11. Türk-Arap Ekonomi Forumunun kapanış oturumunda konuştu.

Çok büyük bir türbülanstan, insanlığın belki son dönemde yaşadığı ve belki de önümüzdeki yüzyıllarda yaşayacağı çok önemli değişim süreçlerinin birisinden geçildiğini belirten Kurtulmuş, bir taraftan dünya ekonomisinin yapısal değişimlerle karşı karşıya olduğunu, bir taraftan da dünya siyasal sisteminin İkinci Dünya Savaşı sonrasında oluşan yapısını kaybettiğini, yeni bir döneme doğru evrilme arayışı içinde olduğunu anlattı.

Tüm bu değişikliklerin, türbülans ve çatışmaların genelinde, merkez noktasında Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun içinde bulunduğu coğrafyanın bulunduğunu dile getiren Kurtulmuş, bu coğrafyanın gelecek dönemde de ekonomiden teknolojiye, siyasetten sosyal yapılara kadar birçok alandaki bu değişimlerin etkisinde kalacağını kaydetti.

Kurtulmuş, "Türkiye geçtiğimiz 13-14 yıllık dönemi iyi bir şekilde değerlendirmiş, makro ekonomide istikrarı sağlamış, siyasette birçok reform gerçekleştirmiştir. Özellikle askeri darbelerin ve antidemokratik rejimlerin tehditlerini ortadan kaldırmıştır" dedi.

64. Hükümetin ekonomi politikalarının, daha önceki dönemlerdeki ekonomik politikalarına göre bir faz değişikliğine gittiğini kaydeden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, sözlerini, "Türkiye üretim, yüksek teknoloji, Ar-Ge ve ihracat esaslı bir ekonomik modele doğru gitmektedir. Böyle olursa Türkiye'nin 2023 hedeflerinin daha rahat tutturulması mümkündür." dedi.

"Bugün oynanan oyun, bir asır öncesinde yaşananların ikinci perdesi"
Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Osmanlı coğrafyasında savaşın galiplerinin haritaları cetvelleriyle çizerek bölge ülkelerini birbirinden ayırdığını anlatan Kurtulmuş, bugün oynanan oyunun bir asır öncesinde yaşananların ikinci perdesi olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bir asır evvel sınırları bölerek birbirinden ayırdıkları bölge halklarının şimdi gönüllerini ve zihinlerini birbirinden ayırarak tamamen parçalamak istiyorlar. Şimdi Türkleri, Kürtleri, Arapları, Farisileri, bu bölge halklarını birbirlerine düşman halk haline getirmeye çalışıyorlar. Hepimizin ortak olarak karşı çıkmamız gereken husus burasıdır.

"Dünya, 5 yıldır Suriyeli mülteciler meselesini şark meselesi olarak kabul etti"
3 milyon Suriyeli'nin Türkiye'de olduğunu belirten Kurtulmuş, "Maalesef Suriye'deki bu kriz gelişirken 5 yıldır dünya buna sesini çıkarmamıştır. Dünya, 5 yıldır özellikle gelişmiş ülkeler Suriyeli mülteciler meselesini bir şark meselesi olarak kabul etmiştir. Bunun bir insani, çözülmesi gereken önemli bölgesel ve küresel bir sorun olduğunu yeni yeni anlamaya başladı." dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani "sap" gibi ortada kaldı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Barzani "sap" gibi ortada kaldı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu