Meclisi karıştıran o sözler için vekile ceza

Meclisi karıştıran o sözler için vekile ceza


CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan'a, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a yönelik, "Bunun kafası IŞİD kafası gibi." sözleri nedeniyle Meclisten geçici olarak üç birleşim çıkarma cezası verildi. AK Parti Grup Başkanvekili Coşkun Çakır, Özcan'ın konuşmasının tamamında kışkırtıcı, tahrik edici dil kullandığını, ancak bu durumun yeni olmadığını ifade etti.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Özcan'ın, Kolluk Gözetim Komisyonu kurulmasına dair kanun tasarısı üzerinde yaptığı ve Genel Kurul'da tartışmaya yol açan konuşmasından sonra, birleşime yaklaşık 1 saat ara verdi.

Aranın ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Coşkun Çakır, insan olduklarını, hata yapabileceklerini ancak hatadan dönmenin, fazilet, erdem olduğunu söyledi.

Özcan'ın konuşmasının tamamında kışkırtıcı, tahrik edici dil kullandığını, ancak bu durumun yeni olmadığını ifade eden Çakır, "Fakat kullandığı bir kelime, bir cümle ve bu cümleyi kullandığı kişi söz konusu olduğunda tolerans söz konusu olamaz. "Kafası IŞİD kafası" diyerek Meclis Başkanımıza ağır hakarette bulundu. Bu temiz bir dil değildir, siyasal eleştirinin sınırlarını aşan bir tablodur. Konuşmacının özür dilemesini istiyoruz. Meclis Başkanı veya bir başkasını sevmek durumunda değiliz ama hukukun öngördüğü şekilde, birbirimizin hukukunu korumak anlamında saygı göstermek zorundayız." diye konuştu.

Çakır, TBMM İçtüzüğünün, "Görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanına, TBMM'ye, TBMM Başkanına ve TBMM Başkanlık Divanına, Başkanlık görevini yerine getiren Başkanvekiline hakarette bulunmak, sövmek veya onları tehdit etmek yahut Türkiye Cumhuriyeti'ne veya onun Anayasa düzenine sövmek" hükmünü düzenleyen 161. maddesi gereğince, Özcan'a geçici çıkarma cezası verilmesini istedi.

CHP de AK Parti'ye kınama istedi

CHP Grup Başkanvekili Lenvet Gök, TBMM faaliyetlerinde kürsü dokunulmazlığının önemli olduğuna işaret ederek, bir partinin sayısal çoğunluğuyla, kürsüde henüz sözünü bitirmemiş hatibe saldırmasını kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Özcan konuşurken, kendisinin müdahalesine rağmen AK Parti Grubu'nun kürsüye yürümesini kabul etmediğini belirten Gök, Özcan'ın sözünün kesildiğini savundu. Gök, Özcan'ın sert eleştiride bulunduğunu, terör örgütünü tarif eden anlamda söylemediğini, kastının bu olmadığını öne sürdü.

Levent Gök, "Meclis kürsüsünü işgale varan AK Parti Grubu'ndaki milletvekilleri" hakkında da içtüzüğe göre kınama verilmesini talep etti.

"Bu hassasiyeti görmüyoruz"

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Özcan'ın konuşmasında ağır eleştiri bulunduğunu, bundan mümkün mertebe kaçınmak gerektiğini, bu ağır eleştirilerin kimseye bir yararının olmadığını belirtti.

Akçay, kürsüye onlarca kişinin, öfke ve adeta kinle linçe niyetlenircesine yürümesinin, ağır eleştiriden daha vahim ve kabul edilemez olduğunu savundu. Akçay, kürsüdeki ağır eleştirinin karşılığının hatibi linç etmek olmaması, soğukkanlı, objektif şekilde değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Erkan Akçay, "MHP olarak kanunların bir an önce çıkması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz ama iktidar milletvekillerinin, bu hassasiyetin bırakın yakınından, uzağından bile geçmediğini esefle görüyorum." dedi.

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel de siyasi düşüncelerini en özgürce hitap etmeleri gereken yerin parlamento kürsüsü olduğunu belirterek, iktidarın, muhalefetin görüşlerine tahammül edemediğini ileri sürdü.

Demirel, hatip konuşurken, milletvekillerinin kürsüye yürümelerini doğru bulmadığını dile getirdi.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da "Tenkit edebilirsiniz ama itham edemezsiniz, eleştirebilirsiniz ama tahkir edemezsiniz. Azami nezaketi birbirimize göstermeliyiz. Egemenlik kayıtsız şartsız milletinse, bu milletin onuruna, haysiyetine yakışır şekilde üslup kullanmamız lazım. Kaba, yaralayıcı dil ne de kürsüye yürüme... Buna karşı dikkat etmeliyiz." dedi.

Aydın'ın, TBMM İçtüzüğünün 161. maddesi uyarınca Özcan'a 3 birleşim geçici çıkarma cezası verilmesini teklif etmesini, CHP milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi.

CHP Grup Başkanvekili Gök, Özcan'ın söylediğinin ağır siyasi eleştiri olduğunu, bütün siyasetçilerin bu ağır eleştirilere tahammül etmesi gerektiğini ileri sürdü.

Gök, "Kürsüye yürüyen onlarca AKP'liyi görmezden geliyorsunuz, onlar ne olacak? Sizin göreviniz, kürsü masumiyetini, özgürlüğünü korumaktır. Şiddet ile bir yola varamayız." görüşünü savundu.

Aydın, daha sonra Özcan'ın Meclisten gecici olarak 3 birleşim çıkarma cezası verilmesini oya sundu. AK Parti'nin oylarıyla Özcan'a ceza verilirken, muhalefet milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi, AK Parti milletvekilleri alkışladı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu