Dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığına sunuldu

Dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığına sunuldu


Siyasi Parti Liderlerinden Kılıçdaroğlu, Demirtaş ve Yüksekdağ ile Bahçeli'nin de aralarında olduğu bazı milletvekillerine ait 25 dokunulmazlık dosyası TBMM Başkanlığına sunuldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de aralarında olduğu bazı milletvekillerine ait 25 dokunulmazlık dosyası, TBMM Başkanlığına sunuldu. 

Hakkında dosyası bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişiklik teklifinin görüşülmesine günler kala, Meclis'e yeni dosyalar gelmeye devam ediyor.

Kılıçdaroğlu, Demirtaş, Yüksekdağ ve Bahçeli'nin yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp ve Altan Tan, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, HDP Batman Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Mehmet Ali Aslan'ın Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Başbakanlık tezkereleri, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edildi.

Bu dosyalarla birlikte Meclis'e gelen dokunulmazlık dosyası sayısı 600'e ulaştı. Dosyaların 46'sı AK Parti, 179'u CHP, 354'ü HDP, 17'si MHP'li milletvekillerinin, 5'i ise Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın dosyalarından oluşuyor. Nazlıaka'nın bir dosyası, diğer parti milletvekilleriyle ortak düzenlendi.

Hakkında dosya bulunan milletvekillerinin sayısı ise 135'e yükseldi. Bunların 27'si AK Parti, 51'i CHP, 49'u HDP, 7'si MHP'li milletvekili. 135 milletvekilinden biri de Bağımsız Ankara Milletvekili Nazlıaka. Bir tezkerede birden fazla milletvekiline ait dosya sayısı ise 44 oldu.

Dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliği teklifi, 28 Nisan Perşembe günü TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülecek. Teklifin kabul edilip yasalaşması ve yürürlüğe girmesi halinde 135 milletvekili düzenlemeden etkilenecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Danıştay Başkanı Güngör'ü kabul etti
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Esed rejimi Türkmendağı'na saldırıyor

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu