Enflasyonun yakın dönemde belirgin düşüşü kısa vadede devam edecek

Enflasyonun yakın dönemde belirgin düşüşü kısa vadede devam edecek


TCMB Para Politikası Kurulu toplantı özetinde, enflasyonun yakın dönemde belirgin bir düşüş sergilediğine işaret edilerek, "Bu düşüşün kısa vadede devam edeceği öngörülmektedir." değerlendirmesi yapıldı.

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde, enflasyonun yakın dönemde belirgin bir düşüş sergilediğine işaret edilerek, "Temelde işlenmemiş gıda kaynaklı gerçekleşen bu düşüşün kısa vadede devam edeceği öngörülmektedir." değerlendirmesi yapıldı.

Kurulun, 20 Nisan 2016 tarihli toplantısına ilişkin yayımladığı toplantı özetinde, mart ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,04 düştüğü ve yıllık enflasyonun 1,32 puan azalarak yüzde 7,46 düzeyinde gerçekleştiği anımsatıldı.

Özette, yıllık enflasyondaki düşüşte işlenmemiş gıda fiyatlarının rol oynadığı belirtilerek, bu dönemde çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonunun bir miktar gerilediği, ana eğilimlerindeki iyileşmenin ise temel mal grubu kaynaklı devam ettiği dile getirildi.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubu yıllık enflasyonunun 4,25 puanlık azalışla yüzde 4,58'e gerilediği aktarılan özette, bu gelişmede özellikle taze meyve-sebze fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak, yıllık enflasyonu yüzde 0,22'ye inen işlenmemiş gıda grubunun belirleyici olduğu kaydedildi.

Özette, işlenmiş gıda yıllık enflasyonunda ise ekmek-tahıl grubu kaynaklı yükselişin mart ayında azalarak sürdüğü vurgulanarak, "Öncü göstergeler, işlenmemiş gıda grubu yıllık enflasyonundaki düşüşün nisan ayında da belirgin olarak süreceğine işaret etmektedir. Enerji grubunda ise fiyatlar uluslararası petrol fiyatlarına bağlı olarak yüzde 0,6 artarken yıllık enflasyon baz etkisiyle yüzde 1,83'e geriledi." denildi.

Enflasyonun yakın dönemde belirgin bir düşüş sergilediğine işaret edilen özette, temelde işlenmemiş gıda kaynaklı gerçekleşen bu düşüşün kısa vadede devam edeceğinin öngörüldüğü bildirildi.

Özette ayrıca, enflasyondaki azalışa karşın, Kurul'un çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin mevcut durumda sınırlı olduğunu belirttiği bilgisi verildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu