Terörün mağdur bıraktığı  öğrenciler TEOG sınavına hazır

Terörün mağdur bıraktığı öğrenciler TEOG sınavına hazır


PKK'lı teröristlerin saldırıları sonucu evlerini terk etmek zorunda kalan Şırnaklı öğrenciler, TEOG sınavına Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesinde hazırlandı.

Terör saldırıları nedeniyle Şırnak merkezdeki evlerini aileleriyle terk edip Uludere'ye gelen ve Şenoba beldesindeki Orgeneral Edip Başer Yatılı Bölge Ortaokulunda eğitimine devam eden 8'inci sınıf öğrencisi 132 çocuk, yaşadıkları zorluklara rağmen 27-28 Nisan'da yapılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavına en iyi şekilde hazırlanmak için büyük çaba sarf etti.

Sınava gönüllü öğretmenlerin de verdiği derslerle hazırlanan öğrencilerin hedefi iyi derece elde ederek, yaşadıkları olumsuzluklara rağmen moral bulmak.

Şırnak merkezde Kurtuluş Ortaokulu 8'inci sınıf öğrencisi Canan Yiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör olayları nedeniyle evlerini terk ederek Şenoba beldesindeki okula geldiklerini, telafi eğitimini en iyi şekilde almaya çalıştıklarını söyledi.

Eksik olduğu derslerde eğitim aldığını dile getiren Yetkin, şöyle devam etti:

"Terör bizi sevdiklerimizden ayırdı ama biz TEOG sınavında başarılı olmak istiyoruz. Güzel bir lisede okumak istiyorum. Deneme sınavlarımız çok güzel geçti. İlk başta eksik kaldığımız dersleri gördük, daha sonra deneme sınavlarına girdik. Şırnak'ı, arkadaşlarımı, öğretmenlerimi çok özledim. Bir an önce terör olaylarının bitmesini, tekrar okuluma gitmek istiyorum. İnşallah en kısa zamanda gideriz."

Çocuklara gönüllü ders verdi

Şırnak merkezdeki Ömer Keçecigil Ortaokulunun müdür yardımcısı ve matematik öğretmeni Muhammed Sıddık Bal ise terör yüzünden evinden ve okulundan ayrılmak zorunda kalan ve sınava hazırlanan öğrencilere matematik dersi vermek için gönüllü olarak beldeye geldiğini dile getirdi.

Terör nedeniyle telafi eğitimi için 132 öğrenciye ders verdiğini aktaran Muhammed Sıddık Bal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"TEOG sınavına hazırlanan öğrenciler için gönüllü matematik dersi verdim. Sokağa çıkma yasağının ardından geçen 40 günlük süreçte öğrencilerimizde yüzde 40'lık bir başarı artışı oldu. Öğrencilerimiz ilk hafta dışında çok gayret gösterdiler. Kısa sürede toparlandılar. Çok umutluyuz. Sınavda başarı beklediğimiz öğrencilerimiz var. Öğrenciler şu an sınavı sabırsızlıkla bekliyorlar. Terör olaylarından öğrenciler çok etkilendi. İlk günlerde 50 net bırakan öğrencinin 40 günde aldığı eğitimle net sayısı 70'e çıktı. Sınavda, 100 net yapacak en az 30 öğrencimiz var."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu