Ziyaretim Türkiye-BAE ilişkileri için dönüm noktası oldu

Ziyaretim Türkiye-BAE ilişkileri için dönüm noktası oldu


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Ziyaretim, gerçekten Türkiye-BAE ilişkileri için adeta bir dönüm noktası oldu. Yeni bir sayfa açtığımızı söyleyebilirim." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyaretinin iki ülke ilişkileri açısından adeta dönüm noktası olduğunu belirterek, bundan sonraki süreçte ilişkileri her alanda geliştirme konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed al Nahyan'ın davetine icabetle Başkent Abu Dabi'ye gelen Çavuşoğlu, ülkeden ayrılmadan önce temaslarıyla ilgili gazetecilere değerlendirmelerde bulundu ve soruları cevapladı.

Ziyaretin Türkiye-BAE ilişkileri açısından "adeta dönüm noktası" olduğunu ve "yeni bir sayfa açtıklarını" dile getiren Çavuşoğlu, "Bundan sonraki süreçte ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için mutabık kaldık. Son derece samimi bir ortamda tüm konuları konuştuk." ifadesini kullandı.

Son derece samimi bir ortamda ikili ilişkileri ve bölgesel konuları konuştuklarını aktaran Çavuşoğlu, "Bundan sonraki süreçte iki ülke arasındaki ilişkilerin, özellikle Suudi Arabistan'la beraber bölgenin istikrarı ve güvenliği için ne kadar önemli olduğunu karşılıklı vurguladık." ifadesini kullandı.

Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Başkomutan Yardımcısı Şeyh Muhammed Bin Zayed al Nahyan tarafından divanda kabul edildiklerini belirten Çavuşoğlu, görüşmeye Dubai Emiri, Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakan Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum'un da katıldığını aktardı.

BAE Ankara Büyükelçisi 7 Mayıs'ta göreve başlayacak

Ziyaretin her bakımdan son derece yararlı olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, BAE'nin Ankara Büyükelçisinin "7 Mayıs'ta göreve başlayacağını" aktardı.

Körfez Birliği'nin 5'inci toplantısının büyük olasılıkla Suudi Arabistan'ın dönem başkanlığında Riyad'da yapılacağını kaydeden Çavuşoğlu, görüşmede bu konuyu da değerlendirdiklerini belirtti. "Bu bölgenin istikrar ve güvenliğini kendi güvenliğimiz gibi görüyoruz" diyen Çavuşoğlu, Körfez Birliği ile olan mekanizma çerçevesinde bölgesel işbirliğini daha da güçlendireceklerini söyledi.

3 milyar avroluk AB desteği

Bakan Çavuşoğlu, Suriyeli sığınmacılar için kullanılmak üzere Avrupa Birliği'nden (AB) gelecek 3 milyar avroluk desteğin gecikmesiyle ilgili bir soru üzerine, sorunun çözümü için AB'nin daha pragmatik çözümler üretmesi gerektiğini dile getirdi.

AB'nin bir taraftan projelere destek verirken diğer taraftan günlük ihtiyaçları karşılayacak bütçe sağlaması gerektiğini ilettiklerini belirten Çavuşoğlu, hangi alanda ne kadar para aktarılacağıyla ilgili bazı anlaşmalar sağlandığını ancak paranın aktarımının henüz gerçekleşmediğini söyledi. "Ama bu hızla gidersek, 3 milyar + 3 milyar avro harcanamaz." diyen Çavuşoğlu, AB'nin bir an önce adım atması gerektiğini vurguladı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Ömer Çelik'ten 'referandum' açıklaması
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Duterte'nin sarayına silahlı saldırı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu