"Türkiye, hedefine kararlılıkla yürüyor"

"Türkiye, hedefine kararlılıkla yürüyor"


Türkiye'nin yükselen bir güç olarak yıldızının parladığını, bunun bazı çevreleri rahatsız ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkede her projeye karşı çıkan bir grubun varlığına işaret etti. Onları 'mankurt' diye niteleyen Erdoğan, "Sevindirici olan ne? Bunların hiçbiri milletimizin de girişimcilerimizin de umurunda değil. Türkiye, hedefine kararlılıkla yürüyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana'da yerli linyit kömüründen enerji üretecek dev santrali hizmete açtı. 1,1 milyar dolarlık yatırımla inşa edilen ve 450 megavatt elektrik üretim kapasitesine sahip EnerjiSA Tufanbeyli Santrali'nin yüzde 100 yerli kömürle üretim yapacağını vurgulayan Erdoğan, konuşmasında, bir bir hayata geçirilen dev projelere karşı çıkanları eleştirdi. “Bildiğiniz gibi bu tür yatırımlarda birçok 'istemezük' diyenler çıkar fakat bunların üzerine üzerine gitmek suretiyle, onlara bunu kabul ettirmek durumundayız. Bizdeki bazı çevrecilerin kömür, hidroelektrik ve nükleer santral karşıtı eylemleri hiçbirimizi yanıltmasın. Bunlara çok fazla kulak asmaya gerek yok. Gereğini yapmak durumundayız. Benim için aslolan milletimin, ülkemin menfaatidir. Bunun karşısına dikilenlerin hepsi teferruattır. Bunu bir kenara koyalım. Bunların dikili ağacı yoktur bu ülkede. Köprü yaparsın karşı çıkarlar, baraj yaparsın karşı çıkarlar. Her şeyin bunlar zaten karşısındadır. Ağaç dikersin karşı çıkarlar, hepsinin karşısındadırlar" diyen Erdoğan, her fırsatta kriz tellallığı yapan 'mankurt'lara itibar edilmemesini isteyerek şunları söyledi:

HERKES KÖMÜRLE ÜRETİYOR
“Sadece Avrupa ülkelerine bakıldığında kömürle ilgili karşımıza çıkan fotoğraf şudur. Polonya yüzde 84, Almanya yüzde 45, İngiltere yüzde 39, Romanya yüzde 38, Danimarka yüzde 34 oranında elektrik üretimini kömürle gerçekleştiriyor. Dünyada da durum farklı değil. Kömüre dayalı elektrik enerjisi üretimi Çin'de yüzde 75, Hindistan'da yüzde 73 seviyesinde. Ülkemizde bu rakam yüzde 28,5. Üstelik bunun da sadece yüzde 13,5'i yerli kömür. Avrupa ülkelerinde halen 135 nükleer santral hizmet gösteriyor. Bu rakam dünya genelinde 444. Ayrıca inşaat halde 62 nükleer santral var. Türkiye iki tane nükleer santral inşaat girişiminde bulundu diye kıyametler koptu."


'İLK 10' HAZIMSIZLIĞI VAR
“Yerli kömüre dayalı elektrik üretimini ne kadar artırırsak doğalgaz ile üretilen elektrik ihtiyacımız o kadar azalacaktır. Bu fabrikada uygulanan teknolojilerle artık kömürün kirli, çevreye zarar veren bir enerji kaynağı olduğu algısı tamamen yıkılmıştır. Bu tür çevre dostu santrallerin ülkemizde üretilmesini sağlamak için yürütülen projeleri takip ediyor ve destekliyorum. Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda atılmış her adım benim için çok değerlidir. Çünkü son yıllarda yaşadığımız sıkıntıların pek çoğunun gerisinde Türkiye'yi bu hedefinden uzaklaştırma saptırma amacı var. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelmiş bir Türkiye'nin birilerinin işine gelmediğini çok iyi görüyoruz ve anlıyoruz."


HEDEFLERİMİZ RAHATSIZ ETTİ
“Türkiye bugün terör belası ile karşı karşıya ise bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi de, Türkiye'nin ilk 10'a yürüme sürecidir. Bunlar ülkemizi terör belası ile bu amacından uzaklaştırmanın gayreti içerisindeler. İhracatını 500 milyar dolara dış ticaretini 1 trilyon dolara çıkartacak bir Türkiye'nin birilerini oldukça rahatsız ettiği açıkça görülüyor. Savunma sanayinde dışa bağımlığından kurtulmuş bir Türkiye'ye birilerinin tahammülü olmadığı belli. Kendi rezervlerini kullanarak potansiyelini harekete geçirecek enerji konusunda kaynak çeşitlendirmesini başarmış bir Türkiye hiç şüphesiz birilerinin işine gelmiyor."

OLAY BU KADAR BASİT
“Özellikle Avrupa'da nüfus hızla yaşlanırken Türkiye'nin genç, eğitimli ve dinamik nüfusuyla yükselen bir güç olarak yıldızının parlaması bazı çevreleri endişelendiriyor. Olay bu kadar basit. Maalesef ülkemizde bu gerçekleri kavrayamadıkları için aynı üslupla konuşanlar, aynı amaca hizmet edenler var. Ben bunlara 'mankurt' diyorum. Sevindirici olan ne? Bunların hiçbiri milletimizin de girişimcilerimizin de umurunda değil. Sabancı ailesi, sizin de umurunuzda olmasın, bu yolda yürümeye devam edin. Türkiye sabotaj girişimlerine rağmen hamdolsun hedeflerine kararlılıkla ilerliyor."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Büyükada iddianamesi kabul edildi
Türkiye
Meteorolojiden 5 il için kuvvetli rüzgar uyarısı
Dünya
Afganistan 'da Polis eğitim merkezine saldırı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu