"Teşekkürler Türkiye"

"Teşekkürler Türkiye"


Türkiye'nin demokrasiye verdiği destek ve sığınmacılara kucak açması nedeniyle Londra ve Kanada'da teşekkür gösterileri düzenlendi. Eylemlerde Türkiye'nin Suriye halkı için ayağa kalkan ilk ülke ve insanlığın merkezi olduğu ifade edildi.

Londra'daki eylemi Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'a Mısır'daki darbenin kurbanlarına verilen destekten ötürü teşekkür etmek için düzenlediklerini söyleyen Mısır Hürriyet ve Adalet Partisinin Dış İlişkiler Sorumlusu Muhammed Soudan “Türkiye'de Mısırlılar el üstünde tutuldu, iyi olanaklar sağlandı, darbeye karşı mücadele etmemiz ve onurumuzu geri kazanmamız için destek verildi" dedi.

 
Güvenli bir sığınak
Mısır Devrim Konseyi yetkilisi Soha el-Sheikh de Türkiye'nin Suriye'deki gibi savaştan veya Mısır'daki gibi diktatörlüklerden kaçan insanlara güvenli bir sığınak olduğunu belirterek, “Mısır'da da bir gün Türkiye'deki gibi seçimlerin yapılacağı, normal siyasetin hüküm süreceği ve ifade özgürlüğünün olacağı bir demokrasiye kavuşacağımız umudunu taşıyoruz." şeklinde konuştu. Kanada'da Arap aktivistler ve sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen “Teşekkürler Türkiye Festivali"ne yüzlerce kişi katıldı. Festival Organizasyon Komitesi ve Kanada Suriyeliler Danışma Kurulu Başkanı Maher Trablousi, Türkiye'nin herkesin kapılarını kapattığı zor günlerinde Suriye halkına kapılarını sonuna kadar açtığını söyleyerek “Türkiye halkına ve Türk Devleti'ne ne kadar teşekkür etsek de yaptıklarını karşılamaz. Türkiye, kendisine sığınan milyonlarca insana kapısını açmakla kalmadı, onlara barınma, yiyecek, sağlık, eğitim, ne lazımsa her şeyi verdi" şeklinde konuştu.
 
Mazlumların yanında
Kanada Suriyeli Gönüllü Aktivistler Örgütü Direktörü Samir Jisri de ne yapsalar ya da söyleseler Türkiye'ye teşekkür etmek için yeterli olmayacağını kaydederek, “Türkiye, insanlığın merkezi bir ülke. Suriye halkı için zamanında ayağa kalkan ilk ülke aynı zamanda.. Yıllardır da bu duruşunu bozmadan sürdürüyor. Teşekkürler Türkiye" ifadelerini kullandı. Kanada'daki Suriyelilerin kanaat liderlerinden Dr. Asım Hoca da babasının Türk, annesinin ise Suriyeli olduğunu belirterek, “Yıllar önce Hafız Esad'ın zulmünden kaçıp buralara geldiğimizde, bizlere yardım eden bir ülke yoktu. Bugün Suriye halkı başta olmak üzere, mazlumların yanında olan ve onlara kucak açan koca bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti var. Bunun için ne kadar teşekkür etsek azdır" değerlendirmesinde bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu