'Yerli kömürümüzü sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz'

'Yerli kömürümüzü sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz'


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Türkiye'nin yerli linyit santrallerinden birini açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek, "Yerli kömürümüzü sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin özel sektör tarafından en büyük yerli linyit santrallerinden birini açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek, "Yerli kömürümüzü sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz." dedi.

Albayrak, Enerjisa tarafından Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde yapımı tamamlanan "Enerjisa Tufanbeyli Termik Santrali Açılış Töreni"nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin özel sektör tarafından yapılan en büyük yerli linyit santrallerinden birini açılışını yaptıklarını söyledi.

2002'de 31 bi̇n megavat kurulu güce sahip Türkiye'nin, nisan itibarıyla 74 bi̇n megavatı aştığını ifade edenBakan Albayrak, "14 yıllık AK Parti̇ i̇kti̇darlarının enerji̇ alanındaki̇ poli̇ti̇kalarının başında hep yerli̇ kaynakların ekonomi̇ye kazandırılması çok ama çok önem arz etmiştir. Yatırımcı tutarı, yıllık üreti̇m kapasi̇tesi̇, Adana'mıza katacağı i̇sti̇hdam ve cari̇ açığımızın azaltılmasına yapacağı katkı i̇le Tufanbeyli̇ Santrali̇ bi̇zi̇m i̇çi̇n çok önemli anlamlar ifade ediyor. Türkiye'nin kömürdeki potansiyelini daha net bir şekilde ortaya çıkarmak için arama ve sondaj faaliyetlerimizi artırırken, yerli kömür için özel sektörümüzü desteklemeye bu gün olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz. Kömürün en iyi şekilde değerlendirilmesi, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve hepsinden öte kömür madenlerinde iş güvenliği standartlarının istenilen seviyeye gelmesi için sadece kömür özelinde bir yasal düzenleme için çalışıyoruz." diye konuştu.

Albayrak, dünyadaki enerji̇ tüketi̇mi̇nde kömürün halen en fazla kullanılan bi̇ri̇nci̇l kaynakların başında geldiğini dile getirerek, "1990 yılında dünyadaki toplam elektrik tüketimindeki kömürün payı yüzde 37,5 iken bugün bu rakam yüzde 40'ın üzerinde. Uluslararası Enerji̇ Ajansı’nın önümüzdeki dönem tahmi̇nleri̇ne göre, kömür ana enerji üretim kaynaklarında birinci olmaya devam edecek. 2040 yılında, bi̇ri̇nci̇l enerji̇ arzındaki̇ kömür payı yüzde 29, petrolün yüzde 27, doğalgazın i̇se yüzde 24 oranında olması beklenmektedi̇r." ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak, "Ülkemizde yerli kömürün elektrik üretimindeki payı yaklaşık yüzde 13. Bu çok düşük bir rakam. Önümüzdeki̇ 10 yılda Türki̇ye’ni̇n hedefledi̇ği̇ büyüme rakamlarını tutturması, i̇sti̇krarını sürdürmesi̇ i̇çi̇n mevcut kurulu gücümüze ek olarak 50 bi̇n megavata yakın yeni yatırım yapmak durumundayız. Cari̇ açığımızın azaltılması, daha dengeli elektrik üretim portföyünün oluşturulması hedeflerimiz ile birlikte kapasite artışı göz önüne alındığında kömürün ne denli önemli bir kaynak olduğu ortaya çıkıyor. Tabii ki güneşten, rüzgardan ve dünyadaki en önemli enerji kaynaklarından biri olan nükleerden de yararlanmaya devam edeceğiz. Bu alanlarda ki kapasitemizi olabildiğince artırmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
FETÖ davasında sıra dışı gelişme
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Avrupa Birliği Komisyonu üyesi: İki taraf için de sinir bozucu

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu