Batı Şeria ve Kudüs'te 'Palmiye Pazarı' ayini düzenlendi

Batı Şeria ve Kudüs'te 'Palmiye Pazarı' ayini düzenlendi

  • 24 Nisan 2016 18:30


Filistin'deki Hristiyanlar, Paskalya Bayramı'ndan bir hafta önce kutlanan "Palmiye Pazarı" ayini münasebetiyle Batı Şeria ve Kudüs'ün farklı bölgelerinde çeşitli etkinlikler düzenledi.

Filistin'deki Hristiyanlar, Paskalya Bayramı'ndan bir hafta önce kutlanan "Palmiye Pazarı" ayini münasebetiyle Batı Şeria ve Kudüs'ün farklı bölgelerinde çeşitli etkinlikler düzenledi.

Hristiyan inanışına göre, Hazreti İsa'nın çarmıha gerilmeden önce Kudüs'e son kez girişinin kutlandığı Palmiye Pazarı ayini çerçevesinde, Kudüs'teki Hristiyanlar, "Aslanlı Kapı" yakınlarında yer alan Beyt Faci Kilisesi'nden Zeytin Dağı'na, oradan da St. Anne Kilisesi'ne yürüyerek dualar etti.

Beytullahim'de ise ayinler kapsamında, Hristiyanlar, Hazreti İsa'nın dünyaya geldiği inanılan mağaranın üzerine inşa edilmiş Yeniden Doğuş (Nativity) Kilisesi'nde bir araya geldi.

Beytullahim'in batısında, İsrail'in inşa etmek istediği ayrım duvarının yakınlarındaki Beyt Cala beldesinde de çeşitli kutlamalar düzenlendi. Hristiyanlar, ellerindeki palmiye dallarını salladı.

"Filistin arazilerini çalan İsrail'in uygulamalarını ve duvarı reddediyoruz"

AA muhabirine konuşan Latin Kilisesi Ramallah bölgesi papazı Aktem Hicazin, "Buradan Filistinlilere, bizim barış, özgürlük, bağımsızlık ve onur isteyen bir halk olduğumuz mesajını gönderiyoruz. Aramızda inşa edilen bu duvar, barış değil, ırkçı bir ayrım duvarıdır." dedi.

İsrail'in bu duvarı arazilerin sahibi Filistin halkını öldürmek için inşa ettiğini söyleyen Hicazin, "Bu duvar, kabul edilemez. Bugün, burada dua ettik. Filistin arazilerini çalan İsrail'in uygulamalarını ve duvarı reddediyoruz." diye konuştu.

Hazreti İsa'nın Kudüs'e son kez girişi sırasında, halkın onu ellerindeki palmiye dallarıyla selamladığına inanan Hristiyanlar, Palmiye Pazarı ayinini, her yıl Paskalya Bayramı'ndan bir hafta önceki pazar gününde kutluyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul trafiğini rahatlatacak proje
Türkiye
Türk boya devinin kurucusu vefat etti
Dünya
İngiltere'de skandal program

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu